zadania z trapezami

Wielokąty (n>3). Okręgi. Inne figury płaskie. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa na płaszczyżnie.
robek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 14 lut 2009, o 16:18
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

zadania z trapezami

Post autor: robek »

proszę o rozwiązanie i pomoc w zadaniu z geometri jestem trochę słaby proszę o napisanie mi zadanie jak najprościej żebym zrozumiał z góry dzięki .oto zadanie t trapezie równoramiennym ABCD przekątna BD jest prostopadła do ramienia AD .Kąt ostry tego trapezu jest równy 60 stopni oblicz kąty trójkątów COD i COB.TRAPEZ JEST PODZIELONY NA PRZEKĄTNE NAŚRODKU PRZEKĄTNEJ JEST O DZIĘKI SERDECZNE
siwy1312
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 3 sty 2009, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

zadania z trapezami

Post autor: siwy1312 »

Jaki to kąt ostry daj jego nazwę??

Jeśli jest równoramienny to oba kąty ostre mają taką samą miarę, a suma kątów przy jednym boku musi być równa 180stopni. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.


I jeśli prostopadła jest przekątna do ramienia to mamy trójkąt mierze kątów 90 60 30 stopni

Żeby wypełnić kąt rozwarty od 180 stopni trzeba odjąć 60 a następnie odjąć 90 co daje nam 30 i trójkąt u góry jest równoramienny o miarach kątów 30 30 i 120

I po poprzenoszeniu i wyliczeniu odpowiednio kątów wchodzi że mamy 120 stopni i 60 stopni.
ODPOWIEDZ