Soczewki i refraktometr

Zjawiska fotometryczne. Dyfrakcja i interferencja. Załamanie i odbicie światła. Układy optyczne.
Danoke10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 24 lis 2016, o 15:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lbn

Soczewki i refraktometr

Post autor: Danoke10 »

Soczewki i refraktometr, proszę o rozwiązanie zadań :

1.Dla kąta granicznego \(\displaystyle{ a_{gr}}\) spełniony jest warunek (\(\displaystyle{ n_1}\) - względny współczynnik załamania światła w ośrodku pierwszym; (\(\displaystyle{ n_2}\)- względny współczynnik załamania światła w ośrodku drugim) :
A. \(\displaystyle{ \sin a_{gr} = n_1/n_2}\)
B. \(\displaystyle{ \tg a_{gr} = n_2/n_1}\)
C. \(\displaystyle{ \cos a_{gr} = n_1/n_2}\)
D. \(\displaystyle{ \sin a_{gr} = n_2/n_1}\)
E. \(\displaystyle{ \cos a_{gr} = n_2/n_1}\)

2.Ogniskową soczewki nazywamy:
A. odległość krawędzi soczewki od ogniska
B. odległość środka soczewki od punktu w którym skupione zostaną promienie świetlne lub ich przedłużenia
C. odległość środka soczewki od punktu w którym rozproszone zostaną promienie świetlne lub ich przedłużenia
D. odległość krawędzi soczewki od punktu w którym rozproszone zostaną promienie świetlne lub ich przedłużenia
E. odległość promieni krzywizn od powierzchni ograniczających soczewkę

3. Jeśli w odległości \(\displaystyle{ 0,5m}\) przed ogniskiem soczewki o zdolności skupiającej \(\displaystyle{ 2D}\) umieścić przedmiot, to jego obraz powstanie w odległości:
A. \(\displaystyle{ -1m}\)
B. \(\displaystyle{ -1,5m}\)
C. \(\displaystyle{ 1,5m}\)
D. \(\displaystyle{ 1m}\)
E. \(\displaystyle{ 2m}\)

Proszę o krótkie wyjaśnienie odpowiedz w każdym z zadań . Moje typy to 1.D, 2B, jednak nie jestem pewien żadnej odpowiedzi.

W 2 zadaniu mam głupawkę spowodowaną książką z mojego uniwersytetu. Jest krótkie zdanie : ogniskowa to odległość ogniska \(\displaystyle{ F}\) od soczewki. Wiem co to ognisko \(\displaystyle{ F}\), ale czy odległość od soczewki mierzy się od jej krawędzi czy od jej środka? Rysunek też nie wyjaśnia mi tego dokładnie...

W 3 zadaniu wychodzi mi \(\displaystyle{ y=0}\) więc to już totalna bzdura chyba. Używałem wzoru \(\displaystyle{ \frac{1}{f} = \frac{1}{x} + \frac{1}{y}}\)
Z góry dziękuję za pomoc.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2016, o 18:42 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Braki w lateXu.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Soczewki i refraktometr

Post autor: korki_fizyka »

1. zależy, z którego , do którego ośrodka promień przechodzi
2.B
3. przedmiot umieszczono w ognisku więc obraz nie powstaje
ODPOWIEDZ