Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34541
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Post autor: Jan Kraszewski »

Dyskutujemy tutaj o maturze rozszerzonej z matematyki w wersji nowej (ale dopiero po zakończeniu egzaminu...).



JK
Playdirty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 9 kwie 2014, o 16:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 19 razy

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Post autor: Playdirty »

Witam! Uważam, że zadania dość trudne, mimo że z większością sobie poradziłem. Dużo rachunków.
Marxin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 2 maja 2015, o 13:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Post autor: Marxin »

Matura, matura i po maturze.

Dramat. Jeśli to była matura rozszerzona z matematyki, to roczniki 2005,2007,2010,2012 miały kartkówkę, którą robiłem na kolanie za przeproszeniem.

Zadania w ogóle nie sprawdzały wiedzy merytorycznej, tylko same kosmiczne obliczenia, masa parametrów, warunków wymagających sprawdzenia po X razy.

Pierwsze pięć zadań za 1 ptk bardzo łatwe. Ale to była cisza przed burzą. Praktycznie od zadania 8 do 15 była już tylko męka.

W poprzednich latach jakieś śmieszne ,,oblicz pierwiastki wielomianu" ,,dany jest ciąg aryt. a,b,c" ,,równanie trygonometryczne" ,,wykaż, że jest podzielne przez N...". Przecież to były absurdy! Takie zadania z książek to się robi na setki. A takie perełki jakie tutaj były, przechodziły momentami ludzkie pojęcie.

Czy matura była TRUDNA? Nie chcę być ani obiektywny, ani subiektywny. Nie sprawdzała wiedzy merytorycznej, tylko wymagała CZASU.

Osobiście wszystko umiałem. Ale chwilami liczyłem jakby diabeł mnie opętał, więc cud musiałby się zdarzyć żeby wszystko było dobrze. Tym bardziej, że niektóre odpowiedzi były tak dziwne, iż drżę na samą myśl... Z braku czasu... Przy dobrych wiatrach... Jeśli faktycznie te cudaczne wyniki były poprawne... będzie 92-94%. Jeśli zaś, zrobiłem więcej błędów rachunkowych, to za te (obcięte) poleci kilka i będzie 80-90%

Jestem zniesmaczony. Ale z drugiej strony dobrze, że nie dają już takich ,,kartkówek" jakie miały miejsce w rocznikach, które wspomniałem.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Post autor: NogaWeza »

Zgadzam się z Tobą Marxin, wydaje mi się, że była dość trudna. Rozwiązałem wszystko, ale o ile matury z poprzednich lat robiłem niekiedy w półtorej godziny, to tutaj skończyłem trzydzieści minut przed czasem, tak, że ledwo wystarczyło na sprawdzenie rachunków. Osobiście celuję w 90, każdy punkt powyżej będzie tylko miłym bonusem.
Vegio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 8 maja 2015, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Post autor: Vegio »

ta matura była na przynajmniej 4 godziny
w 3h mógł ze wszystkim się wyrobić tylko uczeń wybitny
większość zadań nie była schematyczna, trzeba było się chwilę zastanowić nad sposobem dłuższą chwilę
a zadania bardziej schematyczne - masa obliczeń i jeśli się popełniło nawet malutki błąd, to za mało miejsca żeby praca była czytelna

pocieszam się tylko tym, że progi na studiach spadną i wciąż jest szansa dostać się na upragniony kierunek

no a co do poprzednich matur - zgadzam się z przedmówcami, przykładowy arkusz czy z poprzednich lat robiło się szybko i przyjemnie, bez przegrzewania mózgu
Malakian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 5 wrz 2013, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: localhost
Podziękował: 7 razy

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Post autor: Malakian »

Potwierdzam, było mało zadań schematycznych.

Aby się wyrobić, trzeba było każde zadanie robić bezbłędnie bo nie było czasu na sprawdzanie. Osobiście wiedziałem jak zrobić wszystkie zadania, ale nie dokończyłem trzech, liczę na 75-80%.
Damian1996
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 21 mar 2014, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krynica/Kraków
Podziękował: 1 raz

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Post autor: Damian1996 »

Było trochę liczenia, ale maturka do zrobienia Zrobiłem wszystko, ale skończyłem dopiero tuż przed końcem i mogłem się gdzieś walnąć w obliczeniach
Marxin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 2 maja 2015, o 13:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Post autor: Marxin »

NogaWeza

Długo zejdzie zanim pojawią się arkusze, a co dopiero wszystkie odpowiedzi... Dlatego może wymienimy się odpowiedziami?

1. Chyba k=9
2. 1 rozwiązanie
3. 100 coś odjąć jakiś pierwiastek (łatwe)
4. Nie ma rozwiązań
5. \(\displaystyle{ \frac{4 \sqrt{5} }{5}}\) lub podzielić przez 5 sam już nie pamiętam
6. 1,43333333...
7. Ychhh... jakiś ułamek, w każdym bądź razie mniej niż 1, więcej niż 0.
8. To był chyba dowód nierówności wielomianu. Wykazałem, że wielomian nie ma miejsc zerowych, więc nie zmienia też znaku, więc zawsze też jest dodatni.
Teraz kolejność może być zachwiana...
9. To chyba było prawdopodobieństwo P(A)=5/9 jeśli dobrze pamiętam.
10. Dowód czworokąta (tego raczej nie sposób tutaj opisać bez arkusza ) Ale w miarę.
11. Potem... styczne bodajże, tutaj to już bardziej biegłem, niż liczyłem (spodziewam się straty 1-2 ptk) y=1? i y= jakiś ułamek
12. Długość przekątnej, jeśli dobrze pamiętam \(\displaystyle{ \left| AC\right| = \frac{ \sqrt{3289} }{13}}\)
13. Funkcja kwadratowa z parametrem. Wyszły dwie jakieś cudaczne odpowiedzi należące do dziedziny...
14. Stereometria chyba. Cóż, to robiłem jako ostatnie więc nie dotarłem do ostatecznej odpowiedzi. Ale przekształciłem sporo.
15. To chyba ten cudaczny wielomian. Wyszło mi 9 odpowiedzi (trzy przypadki na każde, a,b,c)
16. \(\displaystyle{ V=\frac{32 \sqrt{3} \pi }{3} R=4 H=2 \sqrt{5}}\) Jeśli dobrze pamiętam.

Jest już więcej osób, podawajcie odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 8 maja 2015, o 14:06 przez Marxin, łącznie zmieniany 1 raz.
Damian1996
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 21 mar 2014, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krynica/Kraków
Podziękował: 1 raz

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Post autor: Damian1996 »

W 15 zadaniu też wyszły mi trzy przypadki. Ale w 9 wyszło mi 5/11.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Post autor: NogaWeza »

Z tymi zadaniami, które pamiętam się zgadzam. W prawdopodobieństwie wyszło \(\displaystyle{ \frac {5}{11}}\)
Marxin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 2 maja 2015, o 13:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Post autor: Marxin »

Albo i 5/11 sam już nie wiem pojawi się arkusz to mianownik szybko przeliczę.
Awatar użytkownika
Michalinho
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 495
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chełm
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 104 razy

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Post autor: Michalinho »

W 16. masz chyba źle. Osobiście nie pisałem, ale to zadanie przed chwilą rozwiązałem i powinno być:
\(\displaystyle{ V_{max}=\frac{32\pi\sqrt{5}}{3}, \text{dla} \ r=4}\)
Btw. Bardzo fajnie idzie ze średnich (nie lubię rozwiązywać z pochodnych )
Malakian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 5 wrz 2013, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: localhost
Podziękował: 7 razy

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Post autor: Malakian »

Prawdopodobieństwo \(\displaystyle{ \frac{5}{11}}\) natomiast \(\displaystyle{ r = 4}\).
Ostatnio zmieniony 8 maja 2015, o 14:25 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
Mikser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 18:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 2 razy

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Post autor: Mikser »

Zadanie 5.
\(\displaystyle{ \frac{4}{5}}\)
Marxin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 2 maja 2015, o 13:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Matura z matematyki 2015 - poziom rozszerzony, wersja nowa

Post autor: Marxin »

Zad 5. (Z pamięci) Oblicz odległość prostej \(\displaystyle{ y=2x+4}\) od początku układu współrzędnych.

\(\displaystyle{ P=(0,0) \ \ 2x-y+4=0}\)
D - szukana odległość

\(\displaystyle{ D= \frac{\left| 2 \cdot 0+(-1) \cdot 0+4\right| }{ \sqrt{2 ^{2}+(-1) ^{2} } }= \frac{\left| 4\right| }{ \sqrt{5} }= \frac{4 \sqrt{5} }{5}}\)


Są już arkusze na stronie CKE.
Ostatnio zmieniony 9 maja 2015, o 15:00 przez MichalPWr, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ