Matura rozszerzona z matematyki 2017

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34496
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2017

Post autor: Jan Kraszewski »

Dyskutujemy w tym wątku (ale dopiero po zakończeniu egzaminu).

("nowa" matura)

("stara" matura)

JK
wille_60
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 maja 2017, o 11:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Matura rozszerzona z matematyki 2017

Post autor: wille_60 »

Czy ktoś z tegorocznych maturzystów zechciałby przedstawić gronu:
a) zadania które znalazły się na arkuszu
b) swoją opinię na temat trudności egzaminu

Pozdrawiam
Xiaos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 25 paź 2016, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Matura rozszerzona z matematyki 2017

Post autor: Xiaos »

Zadania: tak mocno przybliżone. Nie rozwiązujcie, bo raczej złe wartości, ale generalnie sam zarys zadań.

Optymalizacja gdzie mamy dany sam parametr
Bodajże Pole całkowite walca \(\displaystyle{ = P}\)
wyznacz \(\displaystyle{ V_\max}\) podaj \(\displaystyle{ R, H}\) i oblicza \(\displaystyle{ V}\).

Prawdopodobieństwo
Mamy w pudle piłeczki z liczbami \(\displaystyle{ 1...8}\)
losujemy jedna i zapisujemy liczbę, robimy tak jeszcze dwa razy
a mamy wyliczyć prawdopodobieństwo, że jeżeli wymnożymy te \(\displaystyle{ 3}\) liczby, to wynik będzie podzielny przez \(\displaystyle{ 4}\)

(omega prawdopodobnie \(\displaystyle{ 8^3}\))

Mamy prostą bodajże \(\displaystyle{ x - 3y +1 = 0}\)
i punkty \(\displaystyle{ A (-3,5)}\) i \(\displaystyle{ B (0,6)}\) (na 90% nie są to poprawne wartości)
Mamy wyznaczyć równanie okręgu który przechodzi przez punkty \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\), a dodatkowo ma środek na prostej \(\displaystyle{ k}\).

Ciąg arytmetyczny którego trzy pierwsze wyrazy są \(\displaystyle{ a, b, c}\). suma \(\displaystyle{ a+b+c = 27}\)
geometryczny coś tego typu:
\(\displaystyle{ a+1, b, 2c-1}\) ewentualnie \(\displaystyle{ a-1, b, 2c+1}\) - nie jestem pewien.
znajdź ten ciąg.

Zamknięte:

[ciach]
Ostatnio zmieniony 9 maja 2017, o 14:08 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych. Nieregulaminowy zapis - obrazki zamiast zapisu w LaTeX-u.
Piotr98
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 29 mar 2014, o 23:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pomorze
Podziękował: 3 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2017

Post autor: Piotr98 »

Funkcja kwadratowa z warunkami:
-2 rozwiązania
- \(\displaystyle{ x_{1}< x_{2}}\)
- \(\displaystyle{ (4 x_{1}-4x_{2}-1)(4 x_{1}-4x_{2}+1)<0}\)

Ogólnie na 70% myślę, że była w miarę schematyczna i przyjemna, ale całościowo wydaje się znacznie trudniejsza od poprzednich.

Najtrudniejsze zadanie (4pkt)- W czworościan foremny o krawędziach \(\displaystyle{ a=6}\) wpisano kulę (jest styczna do każdego boku) i jednocześnie przecięto go płaszczyzną tworząc ostrosłup prawidłowy i ścięty. Stosunek objętości ostrosłupa prawidłowego (tego "górnego") do całego czworościanu wynosi \(\displaystyle{ \frac{8}{21}}\). Oblicz najmniejszą odległość środka kuli do płaszczyzny.
Ostatnio zmieniony 9 maja 2017, o 13:45 przez Piotr98, łącznie zmieniany 1 raz.
Krodinor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 13 sty 2016, o 00:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 12 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2017

Post autor: Krodinor »

Tutaj są już wszystkie zadania:
[ciach]
Ostatnio zmieniony 9 maja 2017, o 14:08 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Arkusze są już podlinkowane w pierwszym poście.
jfstahp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 23 mar 2017, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Planeta Ziemia

Matura rozszerzona z matematyki 2017

Post autor: jfstahp »

Jak myślę o niej teraz to nie była aż taka trudna, ale jak ją pisałem to wydawała się być najtrudniejszym arkuszem jaki robiłem, czeka mnie kolejny rok nauki matmy
Awatar użytkownika
k221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 23 sie 2015, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 22 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2017

Post autor: k221 »

Zadanka niektóre schematyczne a niektóre ciekawe, no cóż, wydaje mi się że po prostu maturalny poziom nie za łatwe, ale też nie jakieś kolosy, jedna uwaga co do tego co mi się bardzo nie podobało to jedna strona brudnopisu - jakby komuś nie szło zadanko i wolałby je próbować rozkminić w brudnopisie to jednym czy dwoma zadaniami może całą stronę zapisać, a jest ich 15 więc słabo - według mnie trzy to minimum bo nie wszystko od razu da się na czysto pisać. Mnie osobiście pokonała ta geometria z dwusieczną, niby 3 punkty a przystawiło niestety a oprócz tego to zadanka do zrobienia, obawiałem się stereometrii i prawdopodobieństwa ale nie były one zbyt straszne
Krodinor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 13 sty 2016, o 00:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 12 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2017

Post autor: Krodinor »

Było sporo naprawdę łatwych zadań za dość dużo punktów (ciągi, trygonometria, prawdopodobieństwo, parametr, równanie okręgu), do tego banalne zadania 1-7.
Na pewno z zadaniem optymalizacyjnym dużo osób miało problem oraz z zadaniem 9
matik24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 11 paź 2016, o 18:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Matura rozszerzona z matematyki 2017

Post autor: matik24 »

wg mnie ta matura była banalna, w sam raz dla przeciętnego ucznia mat - fizu. Wszystkie zadania były schematyczne(optymalizacyjne może i było inne niż rok temu, ale takie zadania się na lekcjach liczy często) poza zadaniem z dowodem w trojkacie oraz czworoscianem za laczna liczbe 7pkt, wiec jesli ktos mial jakiekolwiek pojecie to jakies punkty zdobyl za nie. Do tego zakładając jakieś błedy obliczeniowe 80 procent to jest wynik osiągalny dla każdego,kto miał jakis zwiazek z matematyką rozszerzoną.
Xiaos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 25 paź 2016, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

Matura rozszerzona z matematyki 2017

Post autor: Xiaos »

ale ja jestem buc.

rób 20min zadanie, ciesz się, że wszystko idzie pięknie i sprawnie

a okazuje się, że u mnie

\(\displaystyle{ 2 \pi r ( r + h) = 2\pi r^{2} + r \cdot h}\)

zamiast

\(\displaystyle{ 2 \pi r ( r + h) = 2\pi r^{2} + 2\pi r \cdot h}\)

Jest szansa, że egzaminator da chociaż 1 pkt jeżeli na złym wzorze doprowadziłem całe zadanie do końca?
Ostatnio zmieniony 9 maja 2017, o 15:04 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34496
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2017

Post autor: Jan Kraszewski »

Jeśli to tylko błąd rachunkowy, to możesz dostać więcej.

JK
Awatar użytkownika
karolex123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 751
Rejestracja: 22 gru 2012, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: somewhere
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 127 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2017

Post autor: karolex123 »

Matura rozszerzona z matematyki nie była w tym roku taka banalna. Pojawiło się nieszablonowe zadanie z kulą wpisaną w czworościan, ciekawe zadanie na dowód z geometrii, a ogólny poziom zadań był odpowiedni. Mi najwięcej trudności sprawiło właśnie to zadanie z kulą oraz prawdopodobieństwo (chociaż ono okazało sie proste, jak już się wpadło). Absolutnie podzielam zdanie odnośnie do brudnopisu. Jedna strona to stanowczo za mało (mi ledwie starczyło). Pozostaje czekać na wyniki
Awatar użytkownika
Larsonik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 17 lut 2016, o 11:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 40 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2017

Post autor: Larsonik »

Też nie uważam, żeby ta matura była banalna. Ponad połowę czasu spędziłem z kulą i czworościanem. Jeśli ktoś wcześniej nie rozwiązywał zadań tego typu, to mógł mieć z tym problem. A z doświadczenia wiem, ze mało się takich robi, zdecydowanie częściej jest kula opisana i ta na takich bryłach, które mają przyjemny przekrój osiowy. Dowód z planimetrii przy znajomości twierdzenia o dwusiecznej był bardzo prosty i niewymagający myślenia . Łatwo można z tej matury uzyskać ok. 50-60%, natomiast żeby mieć 90%, to już trzeba było się wykazać. Takie jest moje zdanie.
matik24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 11 paź 2016, o 18:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Matura rozszerzona z matematyki 2017

Post autor: matik24 »

jak rozwiazaliście zadanie z kulą?
Awatar użytkownika
k221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 23 sie 2015, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 22 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2017

Post autor: k221 »

Mógłby ktoś powrzucać odpowiedzi? Bo po tym jak na internecie w odpowiedziach do podstawy były błędy to na rozszerzenie lepiej nie patrzeć
ODPOWIEDZ