Jakie alternatywy dla informatyki?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
skiline11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 cze 2015, o 07:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 2 razy

Jakie alternatywy dla informatyki?

Post autor: skiline11 »

Witajcie. Matura dała mi cały wachlarz emocji: tych pozytywnych, a także negatywnych. Stwierdziłem, że powinienem wypocząć, przed przystąpieniem do wybierania kierunków studiów, toteż do tej pory nie zaprzątałem sobie tym głowy.

Od początku byłem nastawiony na informatykę na UW, a jako zapas chciałem sobie wziąść infę na MINI na PW. UW było jednak raczej w sferze marzeń, gdyż tam dobrze było by mieć min 90% z matmy, a wiadomo że różnie to bywa, szczególnie na takich państwowych egzaminach, gdzie stres potrafi pokrzyżować wszystkie plany.

Sprawa trochę się zmieniła po maturce rozszerzonej z matmy, którą to mam nadzieję że napisałem bardzo dobrze. Wszystkie wyniki spisane na kawałku chusteczki wydają się być poprawne. Modlę się teraz tylko aby to była prawda i aby sprawdzający się nie pomylili przy sprawdzaniu (bo jak wiadomo niestety nie ma czasu na odwoływanie się przed rekrutacją).

Uspokojony tym faktem, poszedłem na maturę z fizyki. I tutaj coś się stało, bo nie wiem dlaczego ale większość zadań otwartych mam źle zrobionych i z tego co sobie sprawdzałem z odpowiedziami to mogę liczyć na 50%. Ta matura tak mnie dobiła, że do dzisiaj po nocach nie mogę spać. Tyle co ja się zadań otrzaskałem , a np w zadaniu gdzie był wózek i trzeba było napisać w którą stronę działa na niego sił, to ja dałem tą odwrotną. Ogólnie po robiłem wiele głupich błędów łącznie z złym przepisywaniem danych z polecenia itp. -> Sorki że tak długo ale musiałem się wyżalić :cry:

Przechodząc do sedna, teraz muszę podjąć jakąś decyzję. Na 1 miejscu zostaje infa na UW na którą przynajmniej teraz mam troszkę większą nadzieję, że się dostanę. Na infę na MINI chyba nie mam co liczyć, tak samo jak na wydziale Elektronicznym. Teraz zostaje kwestia rozłożenia sobie jakichś kół zapasowych.

Zastanawiam się nad:
Informatyka i Ekonometria -> UW
Matematyka -> UW
Matematyka -> PW
Wiecie czy warto patrzeć na Międzykierunkowe Studia Ekonomiczno-Matematyczne -> UW ?
Co sądzicie o informatyce na WAT'cie? Podobno lepiej iść na matme na UW, niż na Infe na WAT.

W jakiej kolejność radzili byście to ułożyć?
Podobno matematyka na UW jest bardzo dobra i i tak większość wylatuje na samym początku. Dlaczego zatem próg tam był aż taki niski (57.24pkt). Pomyśleć, że gdyby nie ta fizyka to mógłbym sobie już spać spokojnie...
Ostatnio zmieniony 10 cze 2015, o 10:18 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: wózek.
fedrick
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 9 maja 2015, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk

Jakie alternatywy dla informatyki?

Post autor: fedrick »

Jak myślisz ze matma poszła Ci bardzo dobrze, to po co szukasz alternatyw do informatyki, na która sie dostaniesz? Fizyka nie jest brana pod uwagę na MIMie.
skiline11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 cze 2015, o 07:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 2 razy

Jakie alternatywy dla informatyki?

Post autor: skiline11 »

Nie wiem jak poszło innym. Ciężko stwierdzić czy progi spadną, czy się podniosą. Poza tym z anglika liczę na ok 50-60% z rozszerzenia. Jak wszystkim poszło lepiej i próg będzie 90pkt, to się nie dostanę. Z polaka nie pisałem rozszerzenia i licząc 50% z podstawy to mogę mieć maksymalnie ok 89pkt. Więc na pewno gdzieś jeszcze złożę. Pytanie tylko gdzie, jeśli nie na infe na PW.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2015, o 14:19 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: rozszerzenia.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Jakie alternatywy dla informatyki?

Post autor: VillagerMTV »

Na matematyce jest duże przesiew, bo kierunek jest dosyć trudny oraz różni się znacznie od tego co jest w liceum, a co za tym idzie, ludzie albo sobie nie dają rady, albo stwierdzają, że to nie to. Próg jest niski, bo pewnie jest dużo miejsc i małe zainteresowanie (bo po matmie to przecież tylko możesz uczyć).

A co do kierunku studiów to rozważasz tylko Warszawę?
ZF+GCH
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 347
Rejestracja: 10 lis 2013, o 12:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 93 razy

Jakie alternatywy dla informatyki?

Post autor: ZF+GCH »

skiline11 pisze:Z polaka nie pisałem rozszeżnia
Pogrubiony tekst wyjaśnia dlaczego Bez urazy oczywiście, każdy może się pomylić
skiline11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 cze 2015, o 07:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 2 razy

Jakie alternatywy dla informatyki?

Post autor: skiline11 »

VillagerMTV pisze: A co do kierunku studiów to rozważasz tylko Warszawę?
Tak, ponieważ mieszkam w okolicy Warszawy i raczej chcę coś tu znaleźć.
ZF+GCH pisze:
skiline11 pisze:Z polaka nie pisałem rozszeżnia
Pogrubiony tekst wyjaśnia dlaczego Bez urazy oczywiście, każdy może się pomylić
Hahaha Najlepsze jest to, że nie napisałem tego świadomie, mimo iż jestem wielkim przeciwnikiem ortografii i zawsze będę powtarzał, że przez tą naszą ortografię, to nie wiadomo czy mówić tarzan czy tażan. Nie powinno być takich rzeczy jak "rz" "ch" "sz" itd. No ale dobra. Koniec OT.

PS: Jakbym został prezydentem to bym to jakoś ujednolicił i było by łatwiej ale nigdy nie zostanę xD
ZF+GCH
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 347
Rejestracja: 10 lis 2013, o 12:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 93 razy

Jakie alternatywy dla informatyki?

Post autor: ZF+GCH »

skiline11 pisze:
Hahaha Najlepsze jest to, że nie napisałem tego świadomie, mimo iż jestem wielkim przeciwnikiem ortografii i zawsze będę powtarzał, że przez tą naszą ortografię, to nie wiadomo czy mówić tarzan czy tażan. Nie powinno być takich rzeczy jak "rz" "ch" "sz" itd. No ale dobra. Koniec OT.

PS: Jakbym został prezydentem to bym to jakoś ujednolicił i było by łatwiej ale nigdy nie zostanę xD
Gdzieś czytałem, że "h, ch" jak i "ż, rz", a może nawet "u, ó" powstały/miały sens, ponieważ faktycznie ludzie inaczej je wymawiali. Dzisiaj raczej niewiele osób słyszy różnicę pomiędzy "rzeżucha", a "żerzóha", więc pozostawienie rozróżnienia tych głosek jest pewnym archaizmem. Aczkolwiek jest to ważne dla naszej kultury, a ja - wydaje mi się - dość dobrze znam wąski zakres słów, z których korzystam, więc jak dla mnie, może zostać jak jest

Dobra, już nie spamuję.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Jakie alternatywy dla informatyki?

Post autor: VillagerMTV »

skiline11 pisze:Tak, ponieważ mieszkam w okolicy Warszawy i raczej chcę coś tu znaleźć.
Bo w Krakowie na AGH czy UJ byś się dostał raczej bez problemu na informatykę. Ale nie znam progów z Warszawy, więc nie mogę pomóc.
A co do WAT to raczej oprócz tego, że to wojskowa uczelnia to pochlebnych opinii nie słyszałem, a nieprzychylnych kilka się znalazło. Ale to zasłyszane tylko.
ZF+GCH pisze:Gdzieś czytałem, że "h, ch" jak i "ż, rz", a może nawet "u, ó" powstały/miały sens, ponieważ faktycznie ludzie inaczej je wymawiali.
Owszem. Na Podkarpaciu da się rozróżnić czasami "h" od "ch". Ale to nie miejsce na taką rozmowę
Ostatnio zmieniony 10 cze 2015, o 14:32 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: nieprzychylnych.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34541
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Jakie alternatywy dla informatyki?

Post autor: Jan Kraszewski »

VillagerMTV pisze: (bo po matmie to przecież tylko możesz uczyć).
Ja wiem, że to żart, ale w sumie mało śmieszny, bo ograny.

JK
skiline11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 cze 2015, o 07:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 2 razy

Jakie alternatywy dla informatyki?

Post autor: skiline11 »

Ekonometria mnie zainteresowała bo po niej można być aktuariuszem. Troszkę poczytałem o tym : ... i wydaje mi się to być ciekawe. Też słyszałem że po matmie jest się nauczycielem, ale to chyba nieprawda, co nie?
Ostatnio zmieniony 10 cze 2015, o 16:24 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: nieprawda.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Jakie alternatywy dla informatyki?

Post autor: NogaWeza »

Nie znam się za bardzo, ale prędzej po matmie można zostać aktuariuszem, bo egzaminy mają kosmiczny poziom z tego co słyszałem. A ludzie po matematycznych studiach nierzadko muszą się jeszcze douczać na własną rękę, żeby te egzaminy pozdawać.
skiline11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 cze 2015, o 07:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 2 razy

Jakie alternatywy dla informatyki?

Post autor: skiline11 »

NogaWeza pisze:Nie znam się za bardzo, ale prędzej po matmie można zostać aktuariuszem, bo egzaminy mają kosmiczny poziom z tego co słyszałem. A ludzie po matematycznych studiach nierzadko muszą się jeszcze douczać na własną rękę, żeby te egzaminy pozdawać.
W opisie kierunku jest napisane że :
"Absolwent także zna modele ryzyka ubezpieczeniowego. Zna rachunek aktuarialny, metody stosowane do wyceny składek w ubezpieczeniach majątkowych i życiowych, a także modele podejmowania decyzji w warunkach ryzyka i niepewności. Student zna podstawowe modele matematyki finansowej i aktuarialnej."
- link :

Nie widzę aby coś takiego było po matematyce. Poza tym podobno i tak trzeba połączyć matmę z ekonomią, aby gdzieś znaleźć sensowną pracę. Ale może to nie prawda, nie wiem. Może rzeczywiście poziom na matmie jest wyższy. Wkońcu matma jest na tym samym wydziale co infa i pewnie z tymi samymi wykładowcami. Wydawało mi się że po "Informatyce i Ekonometrii" po prostu może byłbym lepiej przygotowany do ewentualnej pracy w jakichś zakładach ubezbieczeniowych/bankach itp.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Jakie alternatywy dla informatyki?

Post autor: NogaWeza »

Było swego czasu kilka tematów o zawodzie aktuariusza, wypowiadało się parę osób, które już były po tych wszystkich egzaminach, powinieneś ich podpytać co i jak, będziesz miał lepszy pogląd na całą sprawę.

E: Pierwszy lepszy temat na jaki się natknąłem 379609,25.htm
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34541
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Jakie alternatywy dla informatyki?

Post autor: Jan Kraszewski »

skiline11 pisze:Też słyszałem że po matmie jest się nauczycielem, ale to chyba nieprawda, co nie?
Nauczycielem też można zostać (choć to wymaga specjalnego toku kształcenia podczas studiów), ale to bardzo nieprawdziwy stereotyp, że studenci matematyki mają tylko dwie możliwości: zostać naukowcem lub nauczycielem - mają dużo więcej możliwości, a na absolwentów matematyki, którzy dobrze wykorzystali swoje studia, jest na rynku pracy duże zapotrzebowanie (choć mówimy raczej o rynku pracy w dużych miastach).
skiline11 pisze:Nie widzę aby coś takiego było po matematyce.
To słabo szukasz.
skiline11 pisze: Poza tym podobno i tak trzeba połączyć matmę z ekonomią, aby gdzieś znaleźć sensowną pracę.
Raczej z narzędziami informatycznymi. Nie należy mylić ekonomii z zastosowaniami matematyki w ekonomii. Naszych (UWr) dobrych absolwentów matematyki na pniu biorą np. banki i firmy ubezpieczeniowe.
skiline11 pisze:Wydawało mi się że po "Informatyce i Ekonometrii" po prostu może byłbym lepiej przygotowany do ewentualnej pracy w jakichś zakładach ubezbieczeniowych/bankach itp.
Ten kierunek kojarzy mi się raczej z uczelniami ekonomicznymi, gdzie poziom nauczania przedmiotów matematycznych jest istotnie niższy niż na studiach matematycznych.

JK
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Jakie alternatywy dla informatyki?

Post autor: VillagerMTV »

Jan Kraszewski pisze:
VillagerMTV pisze: (bo po matmie to przecież tylko możesz uczyć).
Ja wiem, że to żart, ale w sumie mało śmieszny, bo ograny.

JK
Najgorsze, że to nie żart. Spora część osób tak rzeczywiście myśli
ODPOWIEDZ