Początek przygody z matematyką wyższą

Poszukujesz książki z konkretnej dziedziny matematyki i nie wiesz, którą wybrać? Zadaj pytanie!
Krodinor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 13 sty 2016, o 00:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 12 razy

Początek przygody z matematyką wyższą

Post autor: Krodinor »

Maturę zdawałem w zeszłym roku, poszedłem na Politechnikę Poznańską, ale niestety okazały się to studia nie dla mnie. Bardzo duże ilości materiału do nauczenia się na pamięć z dziedzin, które tak naprawdę mnie nie interesują. Do sesji podejdę jedynie po to, żeby całkowicie nie zmarnować tego semestru, od marca planuje pójść do pracy, a od października zacząć studia na UAMie.
Mam więc prawie 10 miesięcy, żeby jakoś się do tych studiów przygotować.
Na pierwszym semestrze będę miał pięć przedmiotów, ale w zasadzie liczą się tylko trzy: analiza 1, (po 60h wykładów i ćwiczeń), wstęp do algebry i teorii liczb (po 30h) oraz wstęp do matematyki (również po 30h)

Chciałbym zakupić kilka książek, dzięki którym mógłbym nauczyć się podstaw, które sprawią, że będę bez większych problemów rozumiał wszystko co będzie omawiane na zajęciach na pierwszym semestrze.

Myślałem o:
1) Wstęp do matematyki współczesnej- H. Rasiowa
2) Wykłady analizy matematycznej - Kryszewski
3) Analiza matematyczna - Krysicki, Włodarski

Chciałbym prosić o pomoc kogoś kto studiuje/studiował matematykę w Poznaniu, jakie zagadnienia obejmują te trzy przedmioty w pierwszym semestrze? Czy pozycje wymienione przeze mnie będą odpowiednie czy może są zbyt obszerne/zbyt trudne jak na początek?
Oraz jakie książki sprawdziłyby się do nauki algebry?
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

Początek przygody z matematyką wyższą

Post autor: liu »

1. Przy całym szacunku dla śp. prof. Rasiowej, której podręcznik wychował pokolenia matematyków, ta książka jest na obecne czasy archaiczna. Zwykle znajduje się w sylabusach, bo to pierwsza rzecz, jaka przychodzi do głowy przy pisaniu bibliografii.

3. "Krysicki, Włodarski" to książka dla politechnik, przypomniesz sobie o niej co najwyżej w trakcie korepetycji/prowadzenia zajęć jak zapomnisz, jak wygląda podstawienie Eulera czy coś w tym stylu.
Krodinor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 13 sty 2016, o 00:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 12 razy

Początek przygody z matematyką wyższą

Post autor: Krodinor »

W takim razie jakie książki polecasz? Chodzi mi zarówno o podręczniki jak i o zbiory zadań. Chociaż z tego co zauważyłem czytając to forum, podczas studiów będę potrzebować głównie tych pierwszych.
Krodinor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 13 sty 2016, o 00:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 12 razy

Początek przygody z matematyką wyższą

Post autor: Krodinor »

Nikt nie pomoże?
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Początek przygody z matematyką wyższą

Post autor: leg14 »

Standardowo polecam obejrzec

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=pGLwoYuz9EU&list=UUVxbGc3heMqxR0hOc9X2Thg&index=192


Plus przejrzyj sobie skrypt z analizy MIM'u.Do algebry mozesz wziac ,,Algebra liniowa w zadaniach" Kuratowskiego, jest i teoria(dosyc zwiezle,ale zawsze mozna sie wspomoc skryptem z onternetu) i przykladowe rozwiazania.
Awatar użytkownika
PiotrowskiW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 649
Rejestracja: 14 lis 2011, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 67 razy

Początek przygody z matematyką wyższą

Post autor: PiotrowskiW »

Do algebry polecam: A. I. Kostrykin (Kostrikin) Algebra. Trzeba kupić dwie pierwsze części ( nie pamiętam nazw, ale są trzy) gdyż układ tych książek jest inny niż układ wykładów na uczelniach. Bardzo miło wspominam te książki. W każdym razie o wiele fajniej się czyta niż Algebra Białynickiego-Biruli.
bvcmnx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 9 sty 2016, o 18:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Jarosław

Początek przygody z matematyką wyższą

Post autor: bvcmnx »

Krodinor pisze: Chciałbym zakupić kilka książek, dzięki którym mógłbym nauczyć się podstaw, które sprawią, że będę bez większych problemów rozumiał wszystko co będzie omawiane na zajęciach na pierwszym semestrze.
A słyszałeś kiedyś o ,,bibliotece' lub ,,wykładach'?
Krodinor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 13 sty 2016, o 00:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 12 razy

Początek przygody z matematyką wyższą

Post autor: Krodinor »

Tak się składa, że za chwilę nie będę miał czasu, żeby chodzić na wykłady, a poza tym chyba niewiele bym rozumiał gdybym zaczął chodzić w środku roku. A dostępu do biblioteki nie mam, nie jestem przecież jeszcze studentem matematyki, a nawet jeśli bym miał to chyba lepiej, żebym wiedział jakie pozycje wypożyczyć.
ODPOWIEDZ