[MIX] Mix na upały

Zadania z kółek matematycznych lub obozów przygotowujących do OM. Problemy z minionych olimpiad i konkursów matematycznych.
Regulamin forum
Wszystkie tematy znajdujące się w tym dziale powinny być tagowane tj. posiadać przedrostek postaci [Nierówności], [Planimetria], itp.. Temat może posiadać wiele różnych tagów. Nazwa tematu nie może składać się z samych tagów.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11415
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

[MIX] Mix na upały

Post autor: mol_ksiazkowy »

1. Niech \(\displaystyle{ f}\) będzie funkcją określona na \(\displaystyle{ [0,1]}\) i
\(\displaystyle{ f(0)=f(1)=1}\)
\(\displaystyle{ |f(a)-f(b)| < |a-b|}\)
dla dowolnych \(\displaystyle{ a \neq b \in [0,1].}\)
Udowodnić, że \(\displaystyle{ |f(a)-f(b)| < \frac{1}{2}.}\)
Chiny
2. Czy można tak narysować dwa trójkąty wpisane w dany okrąg, aby istniał punkt wewnątrz obydwu z nich i którego odległości od każdego z wierzchołków jednego z trójktów jest mniejsza niż odległości tego punktu od wierzchołków drugiego trójkąta ?
3. Dany jest zbiór \(\displaystyle{ X,}\) który ma \(\displaystyle{ 6n}\) punktów, które są na jednej prostej, przy czym \(\displaystyle{ 4n}\) pomalowano na niebiesko, zaś \(\displaystyle{ 2n}\) na czerwono. Udowodnić, że istnieje odcinek, na którym jest \(\displaystyle{ 2n}\) punktów niebieskich i \(\displaystyle{ n}\) punktów czerwonych.
4. Narysowana jest łamana zwyczajna zbudowana z odcinków pionowych i poziomych (każdy wierzchołek łamanej jest punktem kratowym jak i każdy punkt kratowy należy do łamanej), zaczynająca się w lewym górnym rogu, a kończąc w prawym dolnym rogu. Ta łamana dzieli prostokąt (którego przekątną wyznacza początek i koniec łamanej) na dwa typy obszarów: czarne, które mają "wejście" z góry lub z prawej i białe które mają "wejście" z dołu lub z lewej. Wykazać że suma pól obszarów białych jest równa sumie pól obszarów czarnych.

przykład
kratka.jpg
kratka.jpg (8.23 KiB) Przejrzano 1862 razy
5. Podzbiór \(\displaystyle{ X}\) zbioru \(\displaystyle{ \{ 1,...,n \}}\) jest wolny od sum, gdy jeśli \(\displaystyle{ x, y \in X}\), to \(\displaystyle{ x+y \notin X}\). Jaka jest największa moc takiego zbioru ? Ile jest takich podzbiorów ?
Uwagi: nie zakładamy \(\displaystyle{ x \neq y}\).
Takim jest np. dowolny zbiór liczb nieparzystych.
6. Niech \(\displaystyle{ Y}\) będzie zbiorem tych bijekcji \(\displaystyle{ f}\) zbioru \(\displaystyle{ \{1,...,n \}}\) w siebie, które:
i) \(\displaystyle{ f(k) \leq k+1}\) dla dowolnego \(\displaystyle{ k,}\)
ii) \(\displaystyle{ f(k) \neq k}\) dla \(\displaystyle{ 1< k \leq n.}\)
Obliczyć prawdopodobieństwo tego, że \(\displaystyle{ f (1) \neq 1}\) dla losowo wziętej \(\displaystyle{ f}\) z \(\displaystyle{ Y}\).
7. Rozwiązać układ:
\(\displaystyle{ \begin{cases} x+y^2+z^3 = A \\ \frac{1}{x}+\frac{1}{y^2}+ \frac{1}{z^3}= \frac{1}{A} \\ xy^2z^3 = A^2 \end{cases}}\)
w zbiorze liczb całkowitych (\(\displaystyle{ A \neq 0}\) jest ustalone).
8. Dla jakich liczb naturalnych \(\displaystyle{ a, b}\) różnica \(\displaystyle{ a-b}\) jest liczbą pierwszą, zaś \(\displaystyle{ ab}\) jest kwadratem liczby całkowitej ?
9. Udowodnić, że wszystkie trójkąty pitagorejskie, których przyprostokątne różnią się o 1, są wygenerowane przez \(\displaystyle{ f^k(3,4,5)}\), (\(\displaystyle{ k }\)-ta iteracja \(\displaystyle{ f}\)), gdzie \(\displaystyle{ f(x,x+1,z)= (3x+2z+1, 3x+2z+2, 4x+3z+2)}\).
10. Liczby dodatnie \(\displaystyle{ a, b}\) spełniaja zależność \(\displaystyle{ \frac{a+b}{2}= \sqrt{3+ab }}\). Udowodnić, że choć jedna z tych liczb jest niewymierna.

11. Wyznaczyć \(\displaystyle{ f: \RR \to \ZZ}\) takie, że:
\(\displaystyle{ f(x+y) < f(x) + f(y)}\)
\(\displaystyle{ f(f(x)) = \lfloor x \rfloor + 2}\)
dla dowolnych \(\displaystyle{ x, y \in \RR.}\)
Macedonia
12. Wewnątrz prostokąta \(\displaystyle{ 20 \times 25}\) rozmieszczono dowolnie \(\displaystyle{ 120}\) kwadratów jednostkowych. Wykazać, że można wewnątrz prostokąta umieścić koło o średnicy \(\displaystyle{ 1}\), które będzie rozłączne z każdym z tych kwadratów.
13. Liczby rzeczywiste \(\displaystyle{ x,y,z}\) spełniają układ:
\(\displaystyle{ \begin{cases} x^2=y+2 \\ y^2= z+2 \\z^2=x+2. \end{cases}}\)
Wykazać, że liczba \(\displaystyle{ x+y+z}\) jest całkowitą.
14. Ile maksymalnie figur można ustawić na szachownicy \(\displaystyle{ 8 \times 8}\) w ten sposób, aby żadne dwie z nich się nie atakowały (w sensie bycia skoczkiem lub gońcem) ?

przykład
1b-1A-1086x1536.jpg
1b-1A-1086x1536.jpg (76 KiB) Przejrzano 1862 razy
15. Dany jest ciąg:
\(\displaystyle{ a_{n+1} = \begin{cases} \sqrt{a_n} &\text{gdy }\sqrt{a_n} \in \ZZ \\ a_n + 3&\text{gdy } \sqrt{a_n} \notin \ZZ. \end{cases}}\)
Dla jakich \(\displaystyle{ a_0}\) ciąg się "pętli" ?

16. Tablica \(\displaystyle{ m \times n }\) jest wypełniona liczbami od \(\displaystyle{ 1}\) do \(\displaystyle{ n}\), przy czym każda z nich występuje dokładnie \(\displaystyle{ m}\) razy. Udowodnić, że można tak poprzestawiać liczby w kolumnach, żeby w każdym wierszu, każda z liczb \(\displaystyle{ 1,...,n }\) występowała dokładnie jeden raz.
17. Niech \(\displaystyle{ n>1}\) i \(\displaystyle{ f(n)}\) będzie liczbą tych podzbiorów \(\displaystyle{ X }\) zbioru \(\displaystyle{ \{1,...,n \}}\), o sumie elementów równej \(\displaystyle{ n}\) (tj. \(\displaystyle{ \sum_{x \in X} x = n}\)). Czy istnieje nieskończenie wiele takich \(\displaystyle{ m}\), że \(\displaystyle{ f(m)=f(m+1)}\) ? Wyznaczyć najmniejszą z nich.
18. Na płaszczyźnie jest \(\displaystyle{ 2n+1}\) punktów i żadne trzy z nich nie są współliniowe, jak też żadne cztery nie są współokręgowe. Okrąg nazywa się fajnym, gdy należą do niego trzy punkty, \(\displaystyle{ n-1}\) jest wewnątrz niego, a \(\displaystyle{ n-1}\) na zewnątrz. Wykazać, że liczba fajnych okręgów jest tej samej parzystości co \(\displaystyle{ n}\).
19. Są funkcje \(\displaystyle{ f, g : [2,4] \to [2,4]}\), które
\(\displaystyle{ f(g(x))=g(f(x))= x \\ f(x)g(x)=x^2}\) dla \(\displaystyle{ x \in [2,4].}\)
Wykazać, że \(\displaystyle{ f(x)=g(x)=x}\) dla \(\displaystyle{ x \in [2,4]}\).
20. Udowodnić, że funkcja \(\displaystyle{ f}\):
\(\displaystyle{ f(x) = \begin{cases} x^2 \sin(\frac{1}{x})&\text{gdy } x \neq 0 \\ 0 &\text{gdy } x=0 \end{cases}}\)
ma pochodna \(\displaystyle{ f'}\), która nie jest ciągła w zerze.

21. Wykazać, że liczba \(\displaystyle{ (5^n-3)! }\) kończy się \(\displaystyle{ \frac{5^n-4n-1}{4}}\) zerami.
22. Na płaszczyźnie dane jest \(\displaystyle{ 3n}\) punktów, wśród których nie ma trzech współliniowych. Dowieść, że istnieje \(\displaystyle{ n}\) rozłącznych trójkątów o wierzchołkach w danych punktach.
23. Trzy cięciwy okręgu mają wspólny koniec i zbudowano trzy okręgi o tych średnicach, które każde dwie mają ze sobą punkty wspólne. Wykazać, że te trzy punkty są współliniowe.
24. Które z tożsamości \(\displaystyle{ f({\bar{z}}) = \bar{f(z)} }\) są spełnione dla funkcji \(\displaystyle{ \sin(), \cosh(), \exp()}\) ?
25. Rozwiązać układ:
\(\displaystyle{ \begin{cases} x+y+\sqrt{xy} = 19 \\ x^2+y^2+xy=133. \end{cases}}\)
26. Na okręgu znajduje się \(\displaystyle{ n > 3}\) punktów, każdy z nich pomalowany jest na czerwono lub niebiesko. Dla każdej trójki kolejnych punktów \(\displaystyle{ P, Q, R}\), jeśli \(\displaystyle{ P}\) i \(\displaystyle{ R}\) są pomalowane na ten sam kolor, to punkt \(\displaystyle{ Q}\) można przemalować (z czerwonego na niebieski lub z niebieskiego na czerwony). Dla jakich \(\displaystyle{ n}\) z dowolnego układu kolorów punktów można zrobić układ, w którym wszystkie punkty są w tym samym kolorze ?

27. Ile jest nieizomorficznych grafów o sześciu wierzchołkach, które nie są drzewami ?
28. Hak to figura (rodzaj polimina), zbudowana z sześciu kwadratów jednostkowych, którą można zilustrować macierzą
\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}x&x&x\\x&0&x\\x&0&0\end{array}\right].}\)
Dla jakich \(\displaystyle{ m, n}\) można całkowicie wypełnić szachownicę \(\displaystyle{ m \times n}\) hakami ? (Haki nie mogą nakładać się na siebie, jak i żaden ich fragment nie może "wystawać" poza szachownicę)
29. Rozwiązać układ równań:
\(\displaystyle{ \begin{cases} 2x^3=2y(x^2+1)-(z^2+1)\\ 2y^4=3z(y^2+1)-2(x^2+1) \\ 2z^5=4x(z^2+1)-3(y^2+1).\end{cases}}\)
30. W Krakowie żyje 12 samotnych matexów. Każdy z nich ma własne mieszkanie w innej dzielnicy Krakowa. Ludzie z matexu maja mało wyobraźni, więc ich mieszkania są albo całe białe, albo całe zielone. Pomiędzy niektórymi spośród nich zawiązały się przyjaźnie. Ponieważ samotne matexy nie chcą być samotne, wiec wymyśliły nast֒ępujący pomysł: każdy miesiąc jest przypisany do jednego spośród nich. Każdy matex w swoim miesiącu zaprasza do swojego mieszkania swoich przyjaciół. Wtedy rozpoczyna się impreza, która trwa aż do końca miesiąca. Na koniec imprezy właściciel mieszkania zmienia kolor ścian jeżeli ponad połowa jego przyjaciół ma inny kolor ścian niż on. Udowodnić, że w pewnym momencie nikt już nie b֒edzie mógł przemalować swoich ścian.
Ostatnio zmieniony 4 wrz 2023, o 13:57 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Poprawa wiadomości. Interpunkcja. Załączniki można wstawiać do tekstu.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: [MIX] Mix na upały

Post autor: a4karo »

22:    
Dodano po 1 godzinie 49 minutach 49 sekundach:
1:    
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Re: [MIX] Mix na upały

Post autor: kerajs »

10:    
14?:    
21:    
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: [MIX] Mix na upały

Post autor: a4karo »

Ja rozumiem, że w zadaniu 14 chodzi o skoczko-gońce, czyli figury poruszające się jak skoczek i goniec równocześnie. Wtedy chyba `14` jest maksem
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Re: [MIX] Mix na upały

Post autor: kerajs »

25:    
Dodano po 2 minutach 15 sekundach:
a4karo pisze: 4 wrz 2023, o 09:42 Ja rozumiem, że w zadaniu 14 chodzi o skoczko-gońce, czyli figury poruszające się jak skoczek i goniec równocześnie. Wtedy chyba `14` jest maksem
Czyli, jak zwykle, nie zrozumiałem treści zadania.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: [MIX] Mix na upały

Post autor: a4karo »

Ad. 11 co to jest `f((x))`?

Dodano po 21 minutach 8 sekundach:
24:    
20:    
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11415
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

Re: [MIX] Mix na upały

Post autor: mol_ksiazkowy »

Ad. 11 co to jest \(\displaystyle{ f((x)) }\)?
chodzi o \(\displaystyle{ f(f(x))}\).

Dodano po 57 minutach 23 sekundach:
@kerajs ad 21 popraw Latex
Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1657
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

Re: [MIX] Mix na upały

Post autor: timon92 »

4:    
ODPOWIEDZ