Parametryzacja krzywej

Obiekty i przekształcenia geometryczne, opisane za pomocą układu (nie zawsze prostokątnego) współrzędnych.
jagielloma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 14 gru 2011, o 15:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 37 razy

Parametryzacja krzywej

Post autor: jagielloma »

Mam za zadanie znaleźć parametryzację następującej krzywej: przecięcie cylindra \(\displaystyle{ x^2+y^2=4^2}\) płaszczyzną \(\displaystyle{ z=-2y}\) od punktu \(\displaystyle{ A=(0,-4,8)}\)

Przecięciem będzie elipsa. Zatem do jej parametryzacji potrzebuję \(\displaystyle{ a}\), \(\displaystyle{ b}\) oraz zakres kąta \(\displaystyle{ t}\). Jednak nie wiem jak to wyznaczyć, gdyż ta elipsa będzie położona pod kątem.
nowheredense_man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 169
Rejestracja: 27 wrz 2010, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 26 razy

Re: Parametryzacja krzywej

Post autor: nowheredense_man »

Wg mnie klasyczna parametryzacja okregu jest OK, z tym, ze dojdzie jeszcze wysokosc z:

\(\displaystyle{ x = 4 \cos t,\ y = 4\sin t, z = -2y = -8\sin t}\)
Ostatnio zmieniony 10 paź 2017, o 11:51 przez nowheredense_man, łącznie zmieniany 1 raz.
jagielloma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 14 gru 2011, o 15:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 37 razy

Re: Parametryzacja krzywej

Post autor: jagielloma »

Płaszczyzna \(\displaystyle{ z=-2y}\) przecina walec pod kątem względem osi układu współrzędnych, zatem w miejscu przecięcia tworzy się elipsa, a nie okrąg.
nowheredense_man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 169
Rejestracja: 27 wrz 2010, o 11:45
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 26 razy

Parametryzacja krzywej

Post autor: nowheredense_man »

popełniłem błąd ostatnio, już edytowałem i zapomniałem dodać, że
\(\displaystyle{ -\frac{\pi}{2}\leq t \leq \frac{3\pi}{2}}\)

Zauważ, że wszystko się zgadza i krzywa z przedstawienia parametrycznego zaproponowanego przeze mnie nie jest okręgiem, bowiem zmienia się także trzecia współrzędna
ODPOWIEDZ