Różniczkowanie i całkowanie wielomianów

Dział dla użytkowników nie lubiących googlować ;) Konkretne zagadnienia matematyczne w sieci, skrypty online, poszukiwania wszelakie acz KONKRETNE!
OShon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 4 mar 2014, o 00:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: VBATools | Kraków | Poland | Europe | Earth | SolSystem | SomewareInSpace
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 7 razy

Re: Różniczkowanie i całkowanie wielomianów

Post autor: OShon »

No w sumie tak. Z książki.... ok. czyli takie zadania o zastosowaniu żadnym. Do egzaminu jedynie aby zobaczyć czy człowiek z długopisem myśli w dobrym kierunku.
Nie bardzo na temat, a raczej wcale i pewnie musi mi to wystarczyć, choc zastosowanie tego z pewnością nijak nie przedłożę do komórek arkusza a to było clou mojego tematu i prośby zarazem.

Dodano po 13 godzinach 59 minutach 21 sekundach:
Aby nie być kompletnym kosmitą to usiadłem do całkowania.
Nie potrafię jeszcze przejść ze wzoru całki na równanie (i nie pamiętam wszystkich wzorów), ale bazując na hipotetycznych punktach krzywej, metodą trapezów oraz na podstawie wzoru linii trendu potrafię obliczyć pole powierzchni. Rozumiem ze dla brył jest lepszy sposób niż cięciem tego na kawałki i dodawanie, ale do tego jeszcze ne doszedłem.
XL_Calki_pole_powierzchni_trapez_linia_trendu.png
Zatem wasza jak do tej pory postawa (bezużyteczna jak na moje potrzeby), zmusiła mnie również do napisania algorytmu na wyliczenie tego w VBA.
Oczywiście wymaga to rozwinięcia aby funkcja f(x) wychodziła poza 3 parametry, ale zakładam że kierunek dobry i tym którzy będą chcieli to zrozumieć pomoże. Dla mnie to tylko ciekawostka bo nie pracuję w branży inżynierskiej.

Zatem jeśli komuś z uczonych tutaj, który mają pierdyliard pomuków zaświeci jeszcze jakaś myśl w tym właśnie kierunku (nie w formie - skrypt #2 semestr III dz. mechanicznego politechniki) to proszę o podpowiedź jakie praktyczne zastosowanie można obliczać w arkuszu kalkulacyjnym.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ