Rezonans napięć i sprzężenia magnetyczne.

Awatar użytkownika
dawid.barracuda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1766
Rejestracja: 11 paź 2009, o 19:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gryfice\Warszawa
Podziękował: 480 razy
Pomógł: 94 razy

Rezonans napięć i sprzężenia magnetyczne.

Post autor: dawid.barracuda »

Witam. Mam takie zadanie: obliczyć wartość pojemności C, aby w obwodzie przedstawionym na rys. 1.46a wystąpił rezonans napięć. Dla stanu rezonansu obliczyć prąd w obwodzie oraz wskazanie woltomierza. Dane: \(\displaystyle{ R_1 = R_2 = 10 \Omega, X_{L1} = 10 \Omega, X_{L2} = 40 \Omega, k = 0.5, E = 50e^{j45^o}V}\)
Obwód:
Obrazek wygasł
a) ze sprzężeniami, b) po eliminacji sprzężeń.
Impedancję zastępczą policzyłem i wychodzi: \(\displaystyle{ Z_w = 8,46 +j(12,3-X_C)}\) więc impedancja cewki wynosi: \(\displaystyle{ X_C = 12,3}\) by zaszło sprzężenie.
Teraz trzeba obliczyć pojemność:
\(\displaystyle{ C = \frac{1}{\omega X_C} = \frac{1}{\omega \cdot 12.3}}\).
I moje pytanie: skąd omega? Mam podaną postać zespoloną prądu, mogę z tego zrobić postać chwilową i ona wygląda tak: \(\displaystyle{ e = 50 \sqrt{2}\sin \left( \omega t + 45^o\right)}\), ale skąd omega? Proszę uprzejmie o odpowiedź i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
denatlu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 524
Rejestracja: 10 mar 2011, o 20:03
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 128 razy
Pomógł: 14 razy

Rezonans napięć i sprzężenia magnetyczne.

Post autor: denatlu »

Z tego co pamiętam, to omegi się nie podaje, bo uznają ta za oczywiste (co takie jednak nie jest). Ewentualnie podają, jak masz coś policzyć dla jakiejś innej, niecodziennej częstotliwości. Omega to pulsacja sygnału elektrycznego albo jak kto woli szybkość. \(\displaystyle{ \omega=2 \pi f}\). Przy czym \(\displaystyle{ f}\) - częstotliwość. U nas w Polsce częstotliwość jest \(\displaystyle{ 50Hz}\). Dla uwiarygodnienia sprawdź dane z etykiety czajnika elektrycznego albo mikrofalówki. Stąd będziesz miał, że \(\displaystyle{ \omega=314\frac{rad}{s}}\). Chyba o to chodziło?
Awatar użytkownika
dawid.barracuda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1766
Rejestracja: 11 paź 2009, o 19:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gryfice\Warszawa
Podziękował: 480 razy
Pomógł: 94 razy

Rezonans napięć i sprzężenia magnetyczne.

Post autor: dawid.barracuda »

Ja wiem, że jest 50. I faktycznie w książce podali 314 rad/s. Nie wiedziałem skąd. Teraz już wiem, nie założyłem, że zadanie jest w "warunkach normalnych". Dziękuję uprzejmie za odpowiedź i pozdrawiam.
ODPOWIEDZ