Test z prądu elektrycznego

Pole elektryczne i elektrostatyczne. Oddziaływania magnetyczne i siła elektrodynamiczna. Prąd stały i prąd zmienny.
Adam95K
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2011, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 1 raz

Test z prądu elektrycznego

Post autor: Adam95K »

Witam, jestem w III klasie gimnazjum i jedyną oceną która mi stoi na przeciw 5 na półrocze jest 3 z działu prąd elektryczny. Tematy, które miałem w tym dziale to:
- Obwód prądu elektrycznego.
- Napięcie i natężenie prądu el.
- Pomiar napięcia i natężenia.
- Elektrony czy jony ?
- Połączenia szeregowe i równoległe.
- Przemiany energii el.
- Opór. Prawo Ohma.
- Domowa sieć el.
Pani daje trudne ( a przynajmniej tak mi się wydaje ) zadania, wzory podstawowe znam, aczkolwiek może podacie mi kilka pomocnych , które mogą mi się przydać, a nie ma ich u mnie w książce ?
Miałem wzory =[q]/[t] , =[E]/[q], [W]=*[q], [P]=*, [Eel]=*[q], [R]=/ . Liczę że podacie mi jeszcze jakieś które pomogłyby mi w rozwiązywaniu zadań, lub podpowiecie cokolwiek sugerując się własnym doświadczeniem. Z góry dziękuję.
*ds4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 10 kwie 2006, o 23:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a co za różnica
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 4 razy

Test z prądu elektrycznego

Post autor: *ds4 »

najlepiej sporządź sobie listę wzorów z podręcznika i zeszytu, jest sporo wzorów, które można by napisać, ale czy przydadzą Ci się w gimnazjum?;)
może prawa Kirchhoffa to odnośnie obwodów elektrycznych;
pomiary - jak włączamy amperomierz, woltomierz do obwodu, rezystancje zastępcze;
elektrony czy jony? poczytaj o obu
przemiany energi elektrycznej - wydzielanie ciepła na rezystorach?
domowa sieć - jakie napięcie skuteczne, częstotliwość mamy w Polskiej sieci energetycznej?
Adam95K
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2011, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 1 raz

Test z prądu elektrycznego

Post autor: Adam95K »

Wzory może akurat przydadzą mi się : ) chętnie poznałbym jakieś nowe, być może z nich będzie mi łatwiej liczyć... Zastosowałem się do Twoich wskazówek...
*ds4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 10 kwie 2006, o 23:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a co za różnica
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 4 razy

Test z prądu elektrycznego

Post autor: *ds4 »

\(\displaystyle{ R=\rho*l/s}\)
\(\displaystyle{ W=UIt}\)
resztę można wyprowadzić z tych, które już wypisałeś;

pozostałe wzorki to tylko odnośnie domowej sieci elektrycznej, ale to jest prąd odkształcony, występują wyższe harmoniczne (nawiasem mówiąc wywołują negatywne skutki w naszej sieci), stany nieustalone... heh możesz poczytać o skutkach stanów nieustalonych oraz zawartości harmonicznych... wzory i twierdzenia z tym związane można wygooglować, ale nie wiem czy warto sobie robić mętlik w głowie
Adam95K
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 sty 2011, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 1 raz

Test z prądu elektrycznego

Post autor: Adam95K »

Dzięki za pomoc ; ) przydała się oczywiście klasówka napisana na myślę że 5
ODPOWIEDZ