Prawo Coulomba

Pole elektryczne i elektrostatyczne. Oddziaływania magnetyczne i siła elektrodynamiczna. Prąd stały i prąd zmienny.
figofago
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 30 paź 2010, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Podziękował: 4 razy

Prawo Coulomba

Post autor: figofago »

Witam.

Mam problem z tym zadaniem i nie wiem w ogole jak go "ugryzc"

zad.
Jakie konsekwencje mialoby przyjecie w prawie Coulomba wykladnika potegi nie 2, lecz n?
Wykazac ze dla \(\displaystyle{ n \neq 2}\) nie mozna tak skonsturowac linkii sil, azeby ladunek punktowy byl izotropowym zrodlem pola.
*ds4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 10 kwie 2006, o 23:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a co za różnica
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 4 razy

Prawo Coulomba

Post autor: *ds4 »

\(\displaystyle{ F=k \frac{q1q2}{ r^{n} }}\)
zakładamy że n dąży do nieskończoności;
jeśli miałeś już granice to powinienes wiedzieć do czego dąży pewna wartość podzielona przez nieskończoność,
a jeśli nie to weź na logikę, jakąś daną wielkość w liczniku i super duża liczbę w mianowniku, wartość owego ułamka zbliżona będzie do czego?
co do drugiego pytania to muszę się zastanowić
figofago
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 30 paź 2010, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Podziękował: 4 razy

Prawo Coulomba

Post autor: figofago »

tak mialem. czyli wychodzi 0. ok dzieki za pomoc.

czekam na drugie pytanie ;p
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Prawo Coulomba

Post autor: Chromosom »

nie spotkalem sie z okresleniem "izotropowe zrodlo pola" ale wydaje mi sie ze chodzi o teze prawa gaussa, w przypadku pola sil okreslonego rownaniem \(\displaystyle{ \mathbf{F}=\frac{k}{r^n}}\) gdzie \(\displaystyle{ n\neq2}\) strumien tego pola przez dowolna powierzchnie otaczajaca to zrodlo nie bedzie niezalezny od wyboru tej powierzchni, w celu udowodnienia tego mozesz obliczyc calke powierzchniowa \(\displaystyle{ \oint_S\mathbf{F}\mbox{d}\mathbf{S}}\) gdzie \(\displaystyle{ S}\) jest sfera o promieniu \(\displaystyle{ R}\) i srodku w punkcie bedacym zrodlem pola
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3853
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 703 razy

Prawo Coulomba

Post autor: AiDi »

Szczerze mówiąc też się z takim określeniem nie spotkałem. Ale generalnie zgadzam się bez głębszej analizy z Chromosom'em, chociaż jeśli idzie o dowód to powinien się odwoływać do dowolnej powierzchni :) Może chodzi o potencjalność pola, która to przy innych wykładnikach jest zachwiana. Tak btw. wykładnik w mianowniku nie jest idealnie dokładnie równy 2, odsyłam np. wykładów Feynmana.
figofago
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 30 paź 2010, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Podziękował: 4 razy

Prawo Coulomba

Post autor: figofago »

dzieki za szybki i konkretne odpowiedzi.

Mam jeszcze problem z takim zad.:
Nieskonczenie dlugi pret o promienu R jest jednorodnie naladowany ladunkiem dodatnim o gestosci "\(\displaystyle{ \rho}\)".
oblicz natezenie pola elektycznego wewnatrz i na zewnatrz preta.
Ostatnio zmieniony 7 sty 2011, o 23:43 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawa zapisu
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Prawo Coulomba

Post autor: Chromosom »

natezenie pola elektrycznego bedzie zalezalo od odleglosci od preta ktorej nie podano trzeba wiec ja wprowadzic, najlatwiej bedzie z prawa gaussa, otocz ten pret walcowa powierzchnia gaussa (po ktorej bedziesz calkowal) o promieniu \(\displaystyle{ r}\) i wysokosci \(\displaystyle{ h}\) i zastosuj prawo gaussa. Pamietaj ze jesli promien walca po ktorym calkujesz bedzie mniejszy niz promien preta to strumien przez ten walec pola pochodzacego od ladunku znajdujacego sie poza walcem bedzie zerowy
figofago
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 30 paź 2010, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Podziękował: 4 razy

Prawo Coulomba

Post autor: figofago »

Jeszcze mam zapytanie do tego.

Dla przypadku kiedy wezmiemy walcowa powierzchnie Gaussa, wieksza od danego w zadaniu walca to wyjdzie:

\(\displaystyle{ \phi = \int_{S}E\mbox dS}\) gdzie \(\displaystyle{ S= 2\pi R \cdot l}\)


\(\displaystyle{ \varepsilon E 2\pi Rl = q}\)


\(\displaystyle{ E = \frac{q}{\varepsilon 2\pi Rl}}\)

Zgadza sie?

Natomiast kiedy powierzchnie Gaussa wezmiemy w srodku, to trzeba wykorzystac to \(\displaystyle{ \rho}\) , tak?

I jak uzaleznic \(\displaystyle{ \rho}\) od r malego i R duzego i h?
Ostatnio zmieniony 10 sty 2011, o 16:57 przez Chromosom, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: poprawa zapisu
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Prawo Coulomba

Post autor: Chromosom »

tak, tylko pamietaj ze strumien przez powierzchnie boczne jest rowny 0 (co zreszta chyba wiesz), bezpieczniej byloby to napisac w rozwiazaniu. Kiedy wezmiesz powierzchnie znajdujaca sie w srodku to uwzglednij to ze strumien przez te powierzchnie pochodzacy od ladunku znajdujacego sie na zewnatrz jest zerowy, wtedy uwzgledniasz tylko ladunek znajdujacy sie wewnatrz (czyli tak jakby przewod mial mniejszy promien)
figofago
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 30 paź 2010, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Podziękował: 4 razy

Prawo Coulomba

Post autor: figofago »

Wyszlo mi tyle:

\(\displaystyle{ E = \frac{qr}{\varepsilon 2\pi R^2}}\)

Dobrze?
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

Prawo Coulomba

Post autor: Chromosom »

nie moze Ci ladunek zostac bo w danych jest \(\displaystyle{ \rho}\), musisz to wyrazic za pomoca gestosci, poza tym to \(\displaystyle{ R^2}\) w mianowniku na pewno nie jest poprawne, pokaz jak liczyles
ODPOWIEDZ