Specjalizacja w matematyce

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1361
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 321 razy
Pomógł: 12 razy

Specjalizacja w matematyce

Post autor: Niepokonana »

Jaka specjalizacja w matematyce jest dobra, taka dla ludzi normalnych? No bo ja lubiłam analizę, ale już nie lubię. Już nie chcę być różniczkowcem. Jakie specjalizacje polecacie?
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1095
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 66 razy

Re: Specjalizacja w matematyce

Post autor: Jakub Gurak »

Ja mogę polecić od siebie, polecam: podstawy teorii mnogości- bo jest to (w zasadzie) cała matematyka, a więc jest to zajęcie na wieczność; jest to matematyka wyższa, ale nie jest to całkowita abstrakcja- większość twierdzeń które udowodniłem- te twierdzenia również zilustrowałem. I nikt się tym nie interesuje (np. pojęciem przedziału), choć, jeśli chodzi o teorię mnogości- są to podstawy całej matematyki-a więc jest to ciekawe zajęcie na wieczność. :lol:

Podejrzewam jednak Niepokonana, że w tym się nie widzisz, trudno.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 31506
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 4998 razy

Re: Specjalizacja w matematyce

Post autor: Jan Kraszewski »

Jakub Gurak pisze: 18 wrz 2022, o 20:53Ja mogę polecić od siebie, polecam: podstawy teorii mnogości- bo jest to (w zasadzie) cała matematyka,
To, oczywiście, nieprawda.
Jakub Gurak pisze: 18 wrz 2022, o 20:53 jest to matematyka wyższa, ale nie jest to całkowita abstrakcja- większość twierdzeń które udowodniłem- te twierdzenia również zilustrowałem.
Tak, ale to nie była jeszcze w zasadzie teoria mnogości, tylko wstęp do niej na poziomie pierwszego semestru studiów matematycznych.
Jakub Gurak pisze: 18 wrz 2022, o 20:53I nikt się tym nie interesuje (np. pojęciem przedziału),
A kiedy przeczytałeś jakąś pracę naukową z teorii mnogości, żeby wiedzieć, co budzi zainteresowanie w teorii mnogości?
Jakub Gurak pisze: 18 wrz 2022, o 20:53choć, jeśli chodzi o teorię mnogości- są to podstawy całej matematyki-a więc jest to ciekawe zajęcie na wieczność.
Dla Ciebie - niewątpliwie, ale do pytania Niepokonanej ma się to dość nijak.

JK
3a174ad9764fefcb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 18 lip 2022, o 17:46
Płeć: Mężczyzna
wiek: 34
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 31 razy

Re: Specjalizacja w matematyce

Post autor: 3a174ad9764fefcb »

Niepokonana, jeśli zniechęciłaś się do analizy, to jest to spory problem przy wyborze specjalizacji, bo niestety chyba każda mniej lub bardziej się z analizą zazębia. Na pewno dużo analizy jest w równaniach (różniczkowych) oraz w rachunku prawdopodobieństwa. Wydaje mi się, że w tematach teoriomnogościowych, ewentualnie algebraicznych, jest mniej analizy, ale nie znaczy to że tam nie zniechęcisz się czymś innym. W każdej dziedzinie możesz w końcu trafić na coś trudnego, co Cię będzie przerastać. Na razie trudno to przewidzieć.

Na pewno warto przyjrzeć się wykładowcom: czy są pomocni, czy nie są beztalenciami dydaktycznymi. Poszukaj opinii na temat prowadzących, których masz do wyboru.

Zastanów się też, czy preferujesz matematykę czystą, czy stosowaną. Jedni równaniowcy zajmują się przestrzeniami Soboleva i dowodzeniem istnienia rozwiązań w różnych dziwnych dziedzinach, ale na swoich wykładach nie wytłumaczą studentom ani jednego przykładu, jak rozwiązać równanie. Inni mają bardziej praktyczne podejście i równaniami zajmują się głównie numerycznie. To spora różnica, dlatego osoba prowadzącego jest dużo ważniejsza, niż nazwa przedmiotu.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20770
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 3517 razy

Re: Specjalizacja w matematyce

Post autor: a4karo »

Niepokonana pisze: 17 wrz 2022, o 23:23 Jaka specjalizacja w matematyce jest dobra, taka dla ludzi normalnych? No bo ja lubiłam analizę, ale już nie lubię. Już nie chcę być różniczkowcem. Jakie specjalizacje polecacie?
Żadna specjalizacja w matematyce nie jest dla ludzi normalnych. Trzeba po prostu mieć to coś, co powoduje, że zachwycają cię obiekty i zjawiska, których nie dotkniesz ręką, kształty, które nie istnieją poza wyobraźnią. Trzeba budzić się w środku nocy, bo niby odpoczywający mózg właśnie wpadł na coś, o czym myślałeś kiedyś tam i już zapomniałeś. Trzeba mieć odwagę aby robić rzeczy niestandardowe, łączyć pomysły z wielu obszarów matematyki, fizyki, czasem filozofii lub językoznawstwa.

Umiejętność liczenia całek, biegłość w rozwiązywaniu równań różniczkowych to jedynie narzędzia - do ogarnięcia przez lepszych uczniów liceum. Ale stąd do bycia matematykiem jest jeszcze daleka droga, a odrobina szaleństwa znakomicie pomaga ją przejść.
ODPOWIEDZ