Efekt dopplera w astronomii

Dave
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 14 lip 2004, o 14:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 16 razy

Efekt dopplera w astronomii

Post autor: Dave »

Jakie jest zastosowanie efektu dopplera w w badaniu odleglosci w astronomii a szczegolnie polozenia kwazarow? pytam bo musze o tym zrobic referat na fizyke
Wiader
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 13 lip 2004, o 10:31
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 3 razy

Efekt dopplera w astronomii

Post autor: Wiader »

nie wiem czy dobrze pamientam ale przesuniecie ku czerwienii kwazarow odsuwajacych sie od nas w wyniku ekspansji wszechswiata jest interpretowane jako efekt dopplera. Chodzi chyba o to, ze jak kwazar sie oddala od nas to jego widmo jest przesuniete ku czerwieni tym dalej im dalej on sie od nas znajduje (czyli im wieksza ma tez predkosc). Widmo to fala im cos jest dalej tym pozniej do nas dojdzie, jako pierwszy do swoich obliczen zastosowal to pomyslnie Hubble... Radze ci poczytac o prawie Hubble`a bo to wlasciwie o tym masz zrobic referat...
Nithhogg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 237
Rejestracja: 28 sie 2004, o 12:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nithafjoll

Efekt dopplera w astronomii

Post autor: Nithhogg »

Bo ja wiem... lepiej nie pisz zbytnio o prawie hubble'a tylko raczej pisz to pod kątem efektu dopplera bo gość z fizy może się czepiać. Znasz go, będzie oczekiwał dokładnie tego co ci zadał.
Dave
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 14 lip 2004, o 14:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 16 razy

Efekt dopplera w astronomii

Post autor: Dave »

no wiem wlasnie ale jutro zbadam temat moze prawo hubble'a pokrywa sie z tematem zadanym
Wiader
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 13 lip 2004, o 10:31
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 3 razy

Efekt dopplera w astronomii

Post autor: Wiader »

w gruncie rzeczy o prawo hubble`a tu chodzi, poczytaj a zobaczysz... najbardziej to mnie boli, ze nie lubie czytac o takich bajerach w necie wiec kupuje ksiazki no i kupilem taka kobyle Franka H. Shu pt. Galaktyki Gwiazdy Życie Fizyka Wszechswiata i o prawie hubble`a jest az parenascie linijek no i idzie sie wkurwic bo to w astronomii dosc wazna sprawa.
Dave
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 14 lip 2004, o 14:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 16 razy

Efekt dopplera w astronomii

Post autor: Dave »

juz to napisalem i oddalem referat, dzieki, faktycznie prawo hubble'a jest dokladnie powiazane z moim problemem
ODPOWIEDZ