Zbieżność punktowa, jednostajna i niemal jednostajna

Istnienie i ciągłość funkcji granicznej, jednostajna zbieżność. Zmiana kolejności przejścia granicznego. Różniczkowanie i całkowanie szeregów. Istnienie i zbieżność rozwinięć Taylora, Maclaurina, Fouriera itd.
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Zbieżność punktowa, jednostajna i niemal jednostajna

Post autor: matematykiv »

Robię moje pierwsze zadanie z badania zbieżności ciągów funkcyjnych i potrzebuję waszej pomocy. Treść zadania:

Zbadaj zbieżność punktową i jednostajną. Jeśli ciąg nie jest jednostajnie zbieżny to podaj przykład przedziału \(\displaystyle{ [a,b]}\), dla którego ciąg będzie jednostajnie zbieżny. Sprawdź czy ciąg jest niemal jednostajnie zbieżny.

\(\displaystyle{ f_{n} = \sin \left( \frac{x}{n} \right)}\) - ciąg z polecenia.
Badam czy dla każdego \(\displaystyle{ x \in \RR}\) i dla każdego \(\displaystyle{ \varepsilon > 0}\) od pewnogo \(\displaystyle{ n>N}\) wyrazy zbiegają do jakiejś funkcji \(\displaystyle{ f}\), takiej że \(\displaystyle{ |f_{n} - f| < \varepsilon}\). Inaczej mówiąc, od dostatecznie dużego \(\displaystyle{ n}\) sprawdzam, czy kolejne \(\displaystyle{ f_{n}}\) mieszczą się w \(\displaystyle{ [f-\varepsilon,f+\varepsilon]}\). Tak rozumiem zbieżność jednostajną, jest ok?

W każdym razie:
\(\displaystyle{ \lim_{ n\to \infty } \sin \left( \frac{x}{n} \right) = 0}\)
Czyli to \(\displaystyle{ 0}\) to nasza funkcja \(\displaystyle{ f}\), a dla każdych kolejnych \(\displaystyle{ n}\) wykres \(\displaystyle{ \sin \left( \frac{x}{n} \right)}\) się "spłaszcza" i zbliża do \(\displaystyle{ f}\). Jest zbieżność punktowa do \(\displaystyle{ 0}\).


Teraz badam zbieżność jednostajną. Czyli sprawdzam, czy dla każdego \(\displaystyle{ \varepsilon > 0}\) istnieje takie \(\displaystyle{ n>N}\), że dla każdego \(\displaystyle{ x \in \RR}\) zachodzi \(\displaystyle{ |f_{n} - f| < \varepsilon}\). Teraz inaczej niż w badaniu zbieżności punktowej, najpierw wybieram sobie dowolny \(\displaystyle{ \varepsilon > 0}\) i później sprawdzam, czy od któregoś \(\displaystyle{ n>N}\) dla wszystkich \(\displaystyle{ x \in \RR}\) nierówność \(\displaystyle{ |f_{n} - f| < \varepsilon}\) jest prawdziwa.
Tutaj tak na oko, wyobrażam sobie kolejne funkcje dla \(\displaystyle{ n=\{1,2,...\}}\) jako coraz bardziej spłaszczone wersje \(\displaystyle{ \sin(x)}\) i zawsze można wybrać taki mały \(\displaystyle{ \varepsilon}\), że ta funkcja \(\displaystyle{ f_{n}}\) z niego "wyskoczy".

Żeby to pokazać trzeba sprawdzić czy \(\displaystyle{ \| f_{n} - f \|_{\sup A} \rightarrow 0}\).
\(\displaystyle{ \sup \left|\sin \left( \frac{x}{n} \right) - 0 \right| = \sup \left|\sin \left( \frac{x}{n} \right) \right| = 1}\) czyli nie ma zbieżności jednostajnej.
Ukryta treść:    
.

Wobec tego mamy zbieżność punktową, nie mamy jednostajnej, pozostało podać przykład przedziału, dla którego \(\displaystyle{ \sin \left( \frac{x}{n} \right)}\) będzie zbieżny jednostajnie i sprawdzić czy \(\displaystyle{ \sin \left( \frac{x}{n} \right)}\) jest niemal jednostajnie zbieżny.

Wezmę sobie np. przedział \(\displaystyle{ x \in [0,5]}\).
\(\displaystyle{ \sup \left| \sin \left( \frac{x}{n} \right) - 0 \right| = \sup \left|\sin \left( \frac{x}{n} \right) \right|}\)
I tu zaczynam się gubić. Mam znaleźć takie n, żeby w tym przedziale sinus zbiegał do \(\displaystyle{ 0}\)?



W ogóle to co wyżej napisałem jest dobrze? Jak tak to jak to dokończyć?

Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
jutrvy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1202
Rejestracja: 24 lis 2014, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 239 razy

Zbieżność punktowa, jednostajna i niemal jednostajna

Post autor: jutrvy »

Hint: ciąg funkcyjny, który badasz jest wspólnie ograniczony.
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Zbieżność punktowa, jednostajna i niemal jednostajna

Post autor: matematykiv »

Co to znaczy?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Zbieżność punktowa, jednostajna i niemal jednostajna

Post autor: Premislav »

Ja też nie mam pojęcia, co to może oznaczać. a jeśli dobrze się domyślam, co to ma oznaczać, to nie wiem, co miałoby to dawać, bo np. ciąg \(\displaystyle{ f_n(x)=x^n}\) na odcinku \(\displaystyle{ [0,1]}\) też jest ograniczony, a jakoś nie jest jednostajnie zbieżny. Oczywiście w drugą stronę to też nie pomoże.
To spostrzeżenie może się za to przydać przy badaniu niemal jednostajnej zbieżności.
Faktycznie, Twój ciąg zbiega punktowo do funkcji stale równej \(\displaystyle{ 0}\). Zbieżność jednostajna tego ciągu na \(\displaystyle{ \RR}\) oznaczałaby, że
\(\displaystyle{ (\forall \epsilon>0)(\exists n_{\epsilon} \in \NN)(\forall n>n_{\epsilon})(\forall x \in \RR)(|f_n(x)-f(x)|<\epsilon)}\)
No ale to nie może być prawda, bo zobacz, co się stanie, gdy weźmiesz choćby \(\displaystyle{ x= n \cdot \frac \pi 2}\)
Co do niemal jednostajnej zbieżności - przeczytaj twierdzenie Diniego i z niego skorzystaj (pamiętaj o założeniach).
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Zbieżność punktowa, jednostajna i niemal jednostajna

Post autor: matematykiv »

Właśnie mam problem z tą zbieżnością niemal jednostajną.. Nie mogłem być na wykładzie i ćwiczeniach, na których grupa to liczyła..
ODPOWIEDZ