holomorficzność funkcji

Analiza funkcjonalna, operatory liniowe. Analiza na rozmaitościach. Inne zagadnienia analizy wyższej
Chuleta
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 3 lis 2009, o 19:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Cacerola

holomorficzność funkcji

Post autor: Chuleta »

Mam pytanie:
jeżeli w zadaniu należy sprawdzić w jakich punktach dana funkcja spełnia warunki Cauchy'ego-Riemanna, w których ma pochodną i w których jest holomorficzna, to postępuję tak:

najpierw sprawdzam warunki C-R i obliczam punkty w którym funkcja je spełnia... następnie żeby obliczyć pochodną wstawiam te punkty do wzoru:
\(\displaystyle{ f'( x_{0}, y_{0})=\frac{ \partial u}{ \partial x} ( x_{0}, y_{0} )+\frac{ \partial u}{ \partial y} ( x_{0} ,y_{0} )}\)
dobrze myślę?

I teraz co z holomorficznością? Funkcja jest holomorficzna w punkcie, gdy ma pochodne w otoczeniu tego punktu, ale jak to sprawdzić?
Awatar użytkownika
gott314
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 233
Rejestracja: 15 kwie 2009, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 38 razy

holomorficzność funkcji

Post autor: gott314 »

dobrze myślę?
Tak.
I teraz co z holomorficznością? Funkcja jest holomorficzna w punkcie, gdy ma pochodne w otoczeniu tego punktu, ale jak to sprawdzić?
Funkcja jest holomorficzna w punkcie, gdy jest holomorficzna w pewnym otoczeniu tego punktu.
Funkcja jest holomorficzna w zbiorze otwartym, jeśli pochodna istnieje dla każdego punktu z tego zbioru.
Jest twierdzenie, które mówi, że jeśli spełnione są warunki C-R dla każdego punktu ze zbioru otwartego \(\displaystyle{ U}\) oraz funkcje \(\displaystyle{ u}\) i \(\displaystyle{ v}\) mają ciągłe pochodne cząstkowe wzgl. \(\displaystyle{ x}\) i \(\displaystyle{ y}\) dla punktów leżących w \(\displaystyle{ U}\) to funkcja jest holomorficzna w \(\displaystyle{ U}\).
ODPOWIEDZ