Okreslenie czy działanie jest wewnętrzne

Grupy, pierścienie, ciała, rozkładalność, klasyczne struktury algebraiczne...
Hamburger5958
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 14 lis 2022, o 23:50
Płeć: Mężczyzna
wiek: 25

Okreslenie czy działanie jest wewnętrzne

Post autor: Hamburger5958 »

W zbiorze \(\displaystyle{ G = \RR \setminus \{−1}\}\) określamy działanie \(\displaystyle{ \odot}\) wzorem \(\displaystyle{ x \odot y = x + y + xy}\). Udowodnij, że \(\displaystyle{ (G, \odot)}\) jest grupą abelową.
Jak w takim przykładzie sprawdzić czy działanie jest wewnętrzne?
Ostatnio zmieniony 15 lis 2022, o 00:39 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeXa - proszę zapoznać się z instrukcją: https://matematyka.pl/latex.htm.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3829
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 78 razy
Pomógł: 1304 razy

Re: Okreslenie czy działanie jest wewnętrzne

Post autor: Janusz Tracz »

Pisz w \(\displaystyle{ \LaTeX}\). Czy znasz definicję grupy abelowej? Trzeba sprawdzić, że \(\displaystyle{ (\RR \setminus \left\{ -1\right\}, \odot )}\) to grupa oraz dodatkowo, że \(\displaystyle{ \odot}\) jest przemienne. Pokażę Ci jak znaleźć element naturalny \(\displaystyle{ e}\) to jest taki, że \(\displaystyle{ (\forall x\in \RR \setminus \left\{ -1\right\}) e \odot x = x \odot e = x }\). Wystarczy zauważyć, że \(\displaystyle{ e=0}\) jest takim elementem. Faktycznie \(\displaystyle{ x+0+0x=x}\). Spróbuj pokazać łączność \(\displaystyle{ \odot}\) oraz fakt, że każdy \(\displaystyle{ x}\) ma element przeciwny czyli taki, że \(\displaystyle{ x\odot x' =0}\) oraz \(\displaystyle{ x'\odot x=0}\). Swoją drogą możesz zacząć od przemienności \(\displaystyle{ \odot}\) bo warto to mieć od razu. Co do wewnętrzności \(\displaystyle{ \odot}\) to nie wiem jaką masz delicję działania wewnętrznego. Według mnie tu nie ma nic do sprawdzania oprócz tego, że nie da się wpaść w \(\displaystyle{ -1}\). To znaczy, że nie ma takich \(\displaystyle{ x,y\in \RR \setminus \left\{ -1\right\}}\), że \(\displaystyle{ x\odot y=-1}\). A żeby to zobaczyć to załóżmy nie wprost, że są czyli \(\displaystyle{ x+y+xy=-1}\) to oznacza, że \(\displaystyle{ (1+x)(1+y)=0}\) a to oznacza, że \(\displaystyle{ x=-1}\) lub \(\displaystyle{ y=-1}\) a to sprzeczność bo \(\displaystyle{ \text{dom}\left( \odot\right) = \left( \RR \setminus \left\{ -1\right\}\right) \times \left( \RR \setminus \left\{ -1\right\}\right) }\).

PS wpadnięcie na to, że \(\displaystyle{ e=0}\) mogło wyglądać magicznie. Więc trochę heurystyki. Skoro \(\displaystyle{ e}\) ma być dobre dla wszystkich \(\displaystyle{ x}\) to w szczególności dla \(\displaystyle{ x=0}\) też. Ale dla \(\displaystyle{ x=0}\) dostajemy natychmiast, że \(\displaystyle{ e=0}\). Taką hipotezę sprawdzamy ogólnie i szczęśliwie działa. Lub inaczej myślimy, że \(\displaystyle{ x}\) jest ustalony i szukamy rozwiązania równania \(\displaystyle{ x+e+ex=x}\).

PPS Umiałby ktoś dla rozrywki rozwiązać to zadanie jakimś magicznym sposobem? W stylu zauważmy, że działanie \(\displaystyle{ \odot}\) jest przepchnięte przez bijekcję z jakiejś znanej grupy.
Ostatnio zmieniony 15 lis 2022, o 00:40 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 32287
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 5068 razy

Re: Okreslenie czy działanie jest wewnętrzne

Post autor: Jan Kraszewski »

Hamburger5958 pisze: 14 lis 2022, o 23:53Jak w takim przykładzie sprawdzić czy działanie jest wewnętrzne?
:?:

JK
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 9951
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 2273 razy

Re: Okreslenie czy działanie jest wewnętrzne

Post autor: Dasio11 »

Janusz Tracz pisze: 15 lis 2022, o 00:09PPS Umiałby ktoś dla rozrywki rozwiązać to zadanie jakimś magicznym sposobem? W stylu zauważmy, że działanie \(\displaystyle{ \odot}\) jest przepchnięte przez bijekcję z jakiejś znanej grupy.
Funkcja \(\displaystyle{ \varphi : (\mathbb{R} \setminus \{ -1 \}, \odot) \to (\mathbb{R}^{\times}, \cdot)}\) dana wzorem \(\displaystyle{ \varphi(x) = x+1}\) jest izomorfizmem.
ODPOWIEDZ