szukanie zaawansowane
 [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna
PostNapisane: 4 lis 2008, o 21:39 
Gość Specjalny
Avatar użytkownika

Posty: 7148
Lokalizacja: Ruda Śląska
Coraz częściej zauważam, że zadania z granic funkcji umieszczane są w dziale granica ciągu i na odwrót, i mimo, że niektóre przykłady liczy się podobnie (albo wręcz identycznie), to tematy powinny być umieszczane we właściwych działach. Parę reguł umieszczania poniżej:

1. Jeżeli zadanie dotyczy działania na liczbach naturalnych, tzn. w badanym wyrażeniu występuje n,\; m,\; a_n etc. to mamy do czynienia z ciągiem i jego granicą (istnieją odstępstwa od tej reguły, rzadko spotykane).
*Granicę ciągu liczymy tylko w nieskończoności, jeżeli w zadaniu mamy n\to \infty to (na 99%) dotyczy ono granicy ciągu (niezależnie od tego co mamy w wyrażeniu)

2. Jeśli w zadaniu występuje granica w punkcie to dotyczy ono granicy funkcji, granicę w -\infty też możemy obliczyc tylko dla funkcji.
*W poprzednim punkcie gdy operowaliśmy na n,\; m itp. to zazwyczaj mieliśmy do czynienia z granicą ciągu. Tutaj podobnie, z tym że z granicą funkcji mamy do czynienia wtedy, gdy operujemy na "zmiennych" (x,\;y) itp.). Oczywiście i od tej reguły są odstępstwa.
*Reguła de l'Hospitala dotyczy tylko funkcji, więc jeżeli występuje polecenie jej użycia, to zadanie dotyczy granicy funkcji.
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2019
Góra
Utwórz nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Granice funkcji.  Anonymous  6
 Szukanie funkcji ciągłej spełniającej określony warunek  Ptolemeusz  9
 Granice funkcji wielu zmiennych  malgosia  1
 (6 zadań) Obliczanie granic funkcji  Anonymous  6
 Granica funkcji.  marcin-tryka  5
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl