szukanie zaawansowane
 [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 27 kwi 2005, o 19:28 
Użytkownik

Posty: 7
Lokalizacja: z pokoju
W szkole poznajemy 3 rodzaje średnich: arytmetyczną, geometrzyczną i harmoniczną. Oczywiście są podawane wzory, zależność: arytmetyczna ≥ geometrzyczna ≥ harmoniczna, ale jakoś ucieka podanie zastosowań. Oczywiście arytmetyczną zna się od podstawówki, z geometrycznej wiem, że można wyliczyć oprocentowanie odsetek (w pierwszym roku wynosiło 10%, w drugim 9%, a w trzecim 7%, ile zarobiliśmy po trzech latach) a z harmonicznej zadanie typu rowerzysta z miasta A do miasta B jechał z prędkością 60 km/h a sprowrotem 40 km/h, jaka była średnia prędkosc? (notabene wiele osób bez zastanowienia odpowiada 50 km/h).

A czy są jakieś inne zastosowania średnich geometrycznych i harmonicznych w praktyce?
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2019
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 27 kwi 2005, o 19:48 
Gość Specjalny
Avatar użytkownika

Posty: 1174
Lokalizacja: Jaworzno
Ogólnie jest wiele zastosowań tych średnich, ale w praktyce są one rzadko używane. Te które podałeś to te najczęstsze i najpopularniejsze przykłady. Można by szukać innych przykładów "z zycia", ale nie zmienia to faktu, że średnie i zależności między nimi stosuje się głównie do obliczeń matematycznych i dowodzeniu twierdzeń.
A tak przy okazji to jeszcze wypowiem moje zdanie na temat "uczenia" o średnich. Otóż w większości przeciętnych szkół podstawowych lub najpóźniej gimnazjum zwykły uczeń poznaje średnią arytmetyczną (oczywiście z głównym zastosowanie do obliczania ocen semestralnych, co jest w sumie niepraktyczne bo jedne oceny są ważniejsze od innych, a więc należałoby raczej zastosować średnią arytmetyczną ważoną, ale to dla większości uczniów już kosmos :D ). Mało kto słyszy o średniej geometrycznej, a o zastosowaniu to już prawie nikt. Nie spotkałem się jeszcze żeby uczyć o średnich harmonicznych, kwadratowych i potęgowych wcześniej niż na poziomie szkoły średniej, podobnie jak wszystkie powyższe średnie "ważone" i zależności między średnimi :roll:
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Średnie tempo zmian zjawiska w czasie  Fate_93  2
 Wartości średnie: średnia aryt., geometryczna i kwadratowa  pytaniusa  0
 czy średnie wydatki różnią istotnie między sobą  trygonometria  4
 lokata i średnie  89hunter92  0
 Średnie błędy parametrów strukturalnych  huskier_1  0
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl