szukanie zaawansowane
 [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna
PostNapisane: 25 lip 2018, o 23:47 
Użytkownik

Posty: 2
Lokalizacja: Zamiechów
Witam w tym roku podchodziłem do matury, i sprawa wygląda w ten sposób że otrzymałem 28% czyli 14pkt i 1 pkt brakło do zdania, jednego zadania nie mogę przeboleć byłem na wglądzie i według mnie oceniający popełniają błąd przyznając mi za to zadanie 1pkt zamiast pełnej puli 2 pkt chodzi mi o to zadanie: https://zapodaj.net/539cd213594b0.jpg.html

I teraz tak, ja wiem że został popełniony bład w zadaniu ale idąc zgodnie ze schematem punktowania, nie przekreśla on tego abym uzyskał 2pkt gdyż jest napisane że wyznaczy wszystkie rozwiązania równania i są one wypisane: x=2, x=-2, x=7 nie ma nic wspomniane, że jeżeli będzie błąd to nie ma możliwości na uzyskanie maksymalnej liczby punktów oraz tego że zadanie zostanie poprawnie rozłożone wypisane i podane poprawne odpowiedzi. Proszę o pomoc to dla mnie ważne poniżej wrzucam schemat punktowania.


Schemat punktowania

Zdający otrzymuje ……………………………………………………………………….2 p.
gdy wyznaczy wszystkie rozwiązania równania: x = 2, x = -2, x = 7 .
Uwaga
Jeżeli zdający w trakcie doprowadzania lewej strony równania do postaci iloczynu popełni
więcej niż jedną usterkę, to za całe rozwiązanie otrzymuje 0 punktów.
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2019
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 26 lip 2018, o 00:04 
Administrator

Posty: 24787
Lokalizacja: Wrocław
Ależ punktacja jest jak najbardziej poprawna. Punkt straciłeś za to, że oprócz właściwych pierwiastków podałeś także pierwiastek "obcy", czyli x=-7.

JK
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 26 lip 2018, o 00:21 
Użytkownik

Posty: 2
Lokalizacja: Zamiechów
no to w takim razie w schematach punktowania powinno być zawarte że podanie więcej niż 3 poprawnych odpowiedzi jest błędne, jeżeli już jakiś schemat jest to powinniśmy się go trzymać, a nie odbierać punkty za rzeczy o których nawet nie ma mowy w punktowaniu. No nic mówi się trudno.
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 26 lip 2018, o 05:12 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Posty: 13994
Lokalizacja: Wrocław
Cytuj:
no to w takim razie w schematach punktowania powinno być zawarte że podanie więcej niż 3 poprawnych odpowiedzi jest błędne

Co proszę? Przypomina mi się taki filmik z youtube, w którym pada zdanie „tak to jest, jak człowiek chce przejść na pasach bez pasów". Chyba nie rozumiesz sensu odpowiedzi pana Kraszewskiego:
-7 nie jest rozwiązaniem tego równania, więc Twoje rozwiązanie nie jest całkiem poprawne (nawet nie patrząc na rozumowanie). Przecież gdyby podanie, prócz poprawnych rozwiązań, jakichś niepoprawnych rozwiązań nie było błędem, to każdy by pisał x\in \RR i zgarniałby maksymalną liczbę punktów za takie zadanie.
Sformułowanie „rozwiąż równanie" oznacza „wyznacz liczby, które spełniają to równanie i tylko takie". Swoją drogą jak sobie wyobrażasz niezerowy wielomian trzeciego stopnia, który ma cztery pierwiastki? Sorry, ale moim zdaniem to jest w ogóle błąd krytyczny, co innego, gdybyś po prostu pomylił się w obliczeniach przy wyznaczaniu tych liczb, co się zawsze może zdarzyć (ale to przecież równanie, więc liczby można podstawić i sprawdzić, czy jest OK, w razie stresu to masz do dyspozycji kalkulator).
Z tego, co widzę, to napisałeś coś takiego:
x^3-7x^2-4x+28=x^2(x-7)-4(x{\red +}7)
(tam, gdzie zaznaczyłem na czerwono, powinien być minus, więc drobny, acz tu istotny błąd rachunkowy), a potem chyba rzuciłeś taką „teorię":
a^2(c-d)-b^2(c+d)=0 \Leftrightarrow (a^2-b^2=0) \vee (c=d \vee c=-d)
(tutaj oczywiście a=c=x, \ b=4 \ d=7).
Jest to kompletna nieprawda.
Dla mnie tutaj można ujrzeć więcej niż jeden błąd (wspomniana pomyłka rachunkowa plus zupełnie błędny rozkład) i 1 punkt na 2 możliwe to i tak dość hojna ocena, ponieważ poprawne rozwiązania uzyskałeś niejako przypadkiem.

BTW w takim akurat zadaniu (a nie w dowodowym) przecież można łatwo ocenić poprawność swojego wyniku (polecam na poprawkę): wystarczy podstawić otrzymane liczby do równania i jeśli się nie zgadza, to coś nie halo.
Poprawność wyniku nie zawsze świadczy o poprawności rozwiązania (np. skrócenie ułamka: \frac{16}{64}=\frac{{\red 6}1}{{\red 6}4}=\frac 1 4, wynik OK, ale rozwiązanie do chrzanu), ale przy niepoprawności wyniku powinna zapalić się ostrzegawcza lampka.

Co do Twojej sugestii na temat klucza, jest to nawet niezbyt wykonalne, by ująć wszystkie możliwe sytuacje, przecież ktoś może mieć nietypowe rozwiązanie, a w nim jakiś mniejszy czy większy błąd.
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 26 lip 2018, o 22:04 
Administrator

Posty: 24787
Lokalizacja: Wrocław
Premislav napisał(a):
Co do Twojej sugestii na temat klucza, jest to nawet niezbyt wykonalne, by ująć wszystkie możliwe sytuacje, przecież ktoś może mieć nietypowe rozwiązanie, a w nim jakiś mniejszy czy większy błąd.

To jest w ogóle niewykonalne. Klucz, który możesz obejrzeć, jest dla egzaminatorów punktem wyjścia. Oburzać mógłbyś się wtedy, gdyby Twoje rozwiązanie było ocenione niezgodnie z kluczem, a to ewidentnie nie jest taka sytuacja.

JK

PS
Nawiasem mówiąc, ocenianie matury jest bardzo łagodne, gdy za takie rozwiązanie dostałeś aż jeden punkt...
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Rozszerzona matematyka - odliczanie trwa  illestvillain  7
 Podręcznik do fizyki - matura 2015  KilRoy  3
 Matura podstawowa z matematyki!  szukamharda  1
 matura z matematyki (poziom rozszerzony)  bartholomeo  29
 [przygotowania] Matura z fizyki i matematyki.  chudziol  9
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl