szukanie zaawansowane
 [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
Kobieta
PostNapisane: 5 lut 2018, o 23:27 
Użytkownik

Posty: 7
Lokalizacja: Polska
@Hayven - dzięki przynajmniej za tę próbę i porady. :) Akurat zadania z semantyki lubię, ale to tutaj mnie pokonało. To znaczy wiedziałam, że było trudne, ale nie spodziewałam się, że aż nikomu nie udało się go rozwiązać. :P
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2019
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 6 lut 2018, o 00:44 
Użytkownik

Posty: 23
Lokalizacja: Lubelskie
@KowalMaster

Pamiętam tyle, że sprawdziłem, że 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 20 i 60 nie działają, ale 10 i 20 coś rokowały, więc zacząłem kombinować z jakimiś wielokrotnościami i padło na 80 - i pasowało :)

Jakąś tam wskazówką co do wielkości systemu jest ilość różnych liczebników i ilość rzędów - tutaj widać było, że wszystkie liczby z zadania zawierają się jakoś w dwóch-trzech rzędach, co pozwalało nieco zawęzić obszar poszukiwań: 179 jest najmniejszą z liczb, więc podstawa systemu nie powinna być większa niż 13 (13*13 = 169). Dalej, każda z liczb ma inne "setki" (owszem, nie można zakładać, że setki to to z lewej, ale to jest dość prawdopodobne, bo po prawej dzieją się dziwne rzeczy bardziej charakterystyczne dla niższych rzędów), co przy liczbach, z których każda w układzie dziesiętnym ma inne setki, jest znaczące i daje dalszą wskazówkę - wartość "setek" jest gdzieś blisko 100.

Można sprawdzić, że przy 81 system się troszkę sypie, więc pomysł brzmi: jednostką setek nie jest kwadrat liczby, tylko wielokrotność jakiejś jednostki pomocniczej. Pierwszy pomysł: pomocnicze są dwudziestki, a setki to 80. Nie działa. Drugi pomysł: dziesiątki i 80. No i działa.

Alternatywy: piętnastki i 75/90 w setkach, dwunastki i 72 (ewentualnie 96) w setkach. Wydaje mi się, że żadna z tych opcji nie powinna działać, ale nie sprawdzałem tego.

Tego wszystkiego wyżej nie pisałem z czapy, bo to wszystko pełniło jakąś rolę w procesie myślowym, który doprowadził mnie do rozwiązania, więc ten... może się przydać xD

@Josefine22

Lubisz semantykę? A to bardzo dobrze, może w takim razie masz spore szanse przebrnąć przez drugi etap :P
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 6 lut 2018, o 01:03 
Użytkownik

Posty: 3
Lokalizacja: Podlaskie
@Hayven

Mógłbyś jakoś wytłumaczyć, co to znaczy "pomocnicze dwudziestki, a setki to 80"? Najlepiej na przykładzie jakiejś liczby (nie zapisując jej w tamtym języku, tylko rozbijając na "czynniki pierwsze" tamtego systemu), bo z tego co zrozumiałem te liczby mają postać: setki to wielokrotności 20, a dziesiątki i jedności to częsci 80.
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 6 lut 2018, o 12:03 
Użytkownik

Posty: 23
Lokalizacja: Lubelskie
Oj, pomieszałem, wybacz.

Wracając do mojego poprzedniego posta - było z grubsza odwrotnie, w tym sensie, że pomocnicze dwudziestki nie działały, ale dziesiątki i owszem - podchwytliwe, bo dziesiątki w zadaniu mieliśmy tylko trzy różne (drugą, trzecią i piątą). Czyli to system osiemdziesiątkowy (?) z pomocniczymi dziesiątkami. Na przykładzie:

283 = 3 \cdot 80 + 4 \cdot 10 + 3\\
333 = 4 \cdot 80 + 1 \cdot 10 + 3\\
765 = 9 \cdot 80 + 4 \cdot 10 + 5

(Jeśli znowu czegoś nie pomieszałem, wszystkie z powyższych liczb powinieneś być w stanie zapisać na podstawie danych z zadania).

Tzn. trudno jednoznacznie określić, czy dziesiątki są "pomocnicze", bo nie wiadomo, jak wyglądają wyższe rzędy, ale na potrzeby tego rozwiązania takie określenie powinno wystarczyć.

-- 7 lut 2018, o 12:28 --

@Jan Kraszewski zrozumiano :)

@Josefine22 jak się jeszcze raz przyjrzałem, to ewentualnym "punktem zaczepienia" mogłoby być "maktín chu'kula", czyli "czekolada", ze względu na (domniemane) fonetyczne podobieństwo - wtedy "maktín" można by interpretować jako klasyfikator ze względu na typ (jedzenie? płaskie jedzenie?) i próbować dopasowywać coś dalej (słona tortilla powinna mieć coś związanego z solą, a "łza" to "kropla słonej wody", więc coś tam z tego można by wyciągnąć).

A więc co? Szukamy podobieństw fonetycznych, o ile mają sens (np. słowo jest internacjonalizmem albo zapożyczeniem z języka kultury bardziej rozwiniętej).
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 24 lut 2018, o 15:52 
Użytkownik

Posty: 144
Lokalizacja: Warszawa
I jak wrażenia po II etapie? Które zadanka rozwiązaliście, jak je oceniacie? :D
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 24 lut 2018, o 18:33 
Użytkownik

Posty: 23
Lokalizacja: Lubelskie
Organizacja w Lublinie na bardzo niskim poziomie; mam nadzieję, że w innych okręgach pisanie zaczęło się przed 11:30 xD

Niby zrobiłem wszystkie zadania (kto wrzucił dwa semantyczne do jednego zestawu?! na pocieszenie tylko to, że były w miarę przystępne... o ile nie były podchwytliwe i mylące :P Przynajmniej tyle dobrego, że nie było jak posiłkować się znajomością języków lub nacinać na fałszywych przyjaciół), no ale z takimi to nigdy nic nie wiadomo. Do tego nie jestem w żadnym stopniu pewien, że czwarte mam na 100% czy choćby połowę z tego, bo mój system jest niezbyt spójny :/

Drugie nie najgorsze - ciekawe, ile osób zauważyło, że w "narzędniku" (a może to bardziej ergatyw? albo połączenie obu) mamy harmonię wokaliczną i zrobiło dobrze pierwsze tłumaczenie na warlpiri. Podobało mi się, że było sporo całkiem ciekawych elementów gramatycznych. Ale czy tylko ja mam wrażenie, że zdanie "Wati ngurrju ka yanimpa" powinno być przetłumaczone jako "Dobry mężczyzna przechodzi obok mnie"?
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 24 lut 2018, o 22:29 
Użytkownik

Posty: 1
Lokalizacja: Lublin
Bałem się kolejnego absurdu pokroju totonaku górnej Nexcaxy, okazało się że niczego bardzo trudnego nie było. Żadne z zadań nie zajęło mi więcej czasu niż usadzenie siedemdziesięciu licealistów organizatorowi.

Jako że zadania dostaliśmy, zdaje się, w losowym porządku, zacząłem od trzeciego, który w miarę mi się ułożył, chociaż nie zdziwię się jak kilka punktów tam stracę. Później rozwiązałem zadanie czwarte, z którym (podobno) było u wszystkich najwięcej problemów, ale jestem przekonany, że pierwsze dwa polecenia zrobiłem dobrze. Trzecie, cóż, myślę że nie zrobiłem go w 100 procentach źle. Drugie zadanie powinienem mieć w całości dobrze. No, poza ergatywem z harmonią samogłosek, nie wpadłem na to (dobra robota @Hayven). Pierwsze zadanie było w moich oczach najłatwiejsze. Jedno słowo prowadziło do drugiego, więc poszło bardzo szybko.

Optymistycznie przyjmuję że powinienem około 85 punktów, ale wszystko chyba się może zdarzyć. Jakich progów byście się po tym etapie spodziewali?
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 25 lut 2018, o 00:15 
Użytkownik

Posty: 23
Lokalizacja: Lubelskie
Myślę, że około 60 punktów.
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 25 lut 2018, o 00:40 
Użytkownik

Posty: 144
Lokalizacja: Warszawa
Naprawdę uważacie, że 4 było najcięższe? Dla mnie okazało się najprostsze. Jedyną trudność mogło przysporzyć rozstrzygniecie, która z flag (poziome czy pionowe pasy) ma numer 4, a która 8. Uzasadnienie jest następujące: W czwórkach określających czas, pierwsze 3 oznaczają dzień tygodnia. Ponadto, po rozwiązaniu 4a., zauważamy, że jeśli ostatnia flaga w "kolumnie czasu" jest w poziome pasy, to oznacza "następny". Co więcej, każda flaga występuje w danej czwórce co najwyżej raz. Wobec powyższych uwag, gdyby 8 oznaczało poziome pasy, to w zapisie "następny czwartek" użylibyśmy tej flagi dwa razy - sprzeczność, więc numer 8 oznacza flagę w pasy pionowe. Zadanka całkiem przyjemne. Dobrze, że nie było "numerków" i zgadzam się z @Hayven, że dwie semantyki to... sporo :D
IMHO 3>1>2>4 i próg (życzeniowo ;) ) ~50.

PS. W Warszawie pisanie rozpoczęliśmy o 11:02 :D
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 25 lut 2018, o 00:53 
Użytkownik

Posty: 23
Lokalizacja: Lubelskie
Nie wiem, czy czwarte było najcięższe, wiem tylko tyle, że moje uzasadnienie przyporządkowania i tłumaczenia na końcu nie trzyma się do końca kupy. Jego częścią jest stwierdzenie, że ostatnia flaga w twierdzącej i przeczącej wersji tego samego zdania różni się zawsze o 1 (chociaż problem stanowi to, że według tego wytłumaczenia nie zawsze wiadomo, w którą stronę - teoretycznie przeczenie jest o 1 większe, ale wtedy nie pasuje do siebie tryb rozkazujący (opuść okręt) i stwierdzenie "załoga nie opuści okrętu" - chyba że znowu uznamy, że namieszałem w dopasowaniach). No i z tego stwierdzenia wynika, że flaga w pionowe pasy to 8, bo mamy "paczka została dostarczona", a fraza z 9 na końcu to "paczka nie została dostarczona".

No ale mówię, największy problem mam z tym, że mogłem źle zacząć i dalej wszystko pomieszać, otrzymując rozwiązanie w miarę przyzwoite, ale nie sprawiające wrażenia doskonałego.

Trudność zadań była moim zdaniem zbliżona, chociaż gramatykę uznałbym za najłatwiejszą.
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 25 lut 2018, o 01:02 
Użytkownik

Posty: 144
Lokalizacja: Warszawa
Tak, też miałem malutką wątpliwość co do tego opuszczania okrętu, ale w zasadzie już "opuszczanie" samo w sobie jest negacją zapełniania, więc może tak sobie to można tłumaczyć :D
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 25 lut 2018, o 01:24 
Użytkownik

Posty: 23
Lokalizacja: Lubelskie
Powiedziałbym, że nawet przekonujące. I to wcale nie dlatego, że chcę w to wierzyć xD
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 26 lut 2018, o 00:18 
Użytkownik

Posty: 3
Lokalizacja: Podlaskie
Niestety, ale 4 nie zrobiłem w ogóle. Strasznie głupio się przez to czuję. Odgadłem znaczenie znaku woda w trzecim i chyba zrobiłem je dobrze (to drugie to choroba?). Pierwsze nie mam pojęcia, czy dobrze. A drugie raczej dobrze.
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 26 lut 2018, o 00:46 
Użytkownik

Posty: 23
Lokalizacja: Lubelskie
Moim zdaniem to drugie to "lekarstwo". Mniej prawdopodobnie (choć przypuszczam, że też możliwie): "zdrowie" lub "zioło". Uznałem, że nie choroba, bo wówczas "miejscem choroby" prędzej nazwano by szpital niż aptekę.
Góra
Kobieta
PostNapisane: 3 mar 2018, o 11:23 
Użytkownik

Posty: 7
Lokalizacja: Polska
A mi nie poszło najlepiej. :P Szkoda trochę, bo arkusz na początku wydawał się dość przystępny. Mój problem polegał na tym, że po zrobieniu iluś już podpunktów z zadania nagle dostrzegałam coś, co przekreślało moje dotychczasowe rozwiązania i straciłam zbyt dużo czasu, szukając błędów. Tak więc nie liczę na przejście, ale spróbuję jeszcze w przyszłym roku.
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 olimpiada logiczna - przygotowanie  izaizaiza  0
 Olimpiada Lingwistyczna 2014/2015  Pinionrzek  25
 Finał Konkursu MiNI (Politechnika Warszawska 2018)  VirtualUser  16
 Olimpiada Lingwistyczna 2013/2014  Ponewor  34
 Alfik 2017 PG2/PG3  19Pablo99  0
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl