szukanie zaawansowane
 [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 30 sty 2017, o 16:18 
Użytkownik

Posty: 539
Lokalizacja: Kielce
Hej,

czy istnieje jakaś inna definicja masy relatywistycznej niż m _{r}=\gamma \cdot  m_{0}
(gdzie kolejne wyrażenia to masa relatywistyczna, stała lorentza, masa spoczynkowa) ?

Mam problem ze zrozumieniem czemu foton który jest bezmasowy ma niezerową mase relatywistyczną, niezerowy pęd i niezerową energię.
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2019
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 30 sty 2017, o 17:08 
Moderator
Avatar użytkownika

Posty: 3345
Lokalizacja: Warszawa
Ważna uwaga na początek: masa relatywistyczna jest konceptem przestarzałym. Współcześnie fizycy mówiąc masa, mają na myśli to co nazywało się masą spoczynkową - normę wektora czteropędu. A przez to, że wszyscy stosują układ jednostek w których c=1 masa relatywistyczna stała się synonimem energii całkowitej: m_{rel}=E_c/c^2. Trzeba tylko pamiętać, że E_c=\gamma mc^2 nie jest wzorem ogólnym, tylko wzorem szczególnym, stosowanym dla cząstek masywnych. Wzór ogólny wygląda tak: E^2=(mc^2)^2+(c\vec{p})^2. Dla jednego fotonu mamy E_c=pc, skąd m_{rel}=p/c.

Masa relatywistyczna była pomysłem samego Einsteina, bo wprowadzając ją relatywistyczny wzór na pęd wygląda tak samo jak wzór newtonowski \vec{p}=m(v)\vec{v}. Sam Einstein parę lat później zrezygnował z używania tego pojęcia, ale reszta fizyków czekała z 60 lat żeby to zrobić. W Polsce to nawet dłużej, bo np. na Politechnice Warszawskiej wciąż naucza się tego pojęcia w wersji "ta masa którą znacie z życia codziennego rośnie wraz z prędkością". Standardowym odniesieniem literaturowym w tej kwestii są wykłady Feynmana (tom 1.1), który sam doskonale wiedział, że masa relatywistyczna jest problematyczna, ale uznał, że używanie jej będzie rozwiązaniem najprostszym (z czym się trochę zgadzam). Pomysł sprowadzania wzorów relatywistycznych do wyglądających jak newtonowskie sypie się dość szybko - własności transformacyjne siły wymuszałyby (jeśli mamy używać masy relatywistycznej) wprowadzenie masy 'podłużnej' i 'poprzecznej'. Problematyczne jest to też w kontekście ogólnej teorii względności: jeśli jakieś ciało poruszałoby się wystarczająco szybko względem naszego układu odniesienia to mogłoby mieć tak dużą masę, że "stałoby się" czarną dziurą. Ale prędkość jest względna (a zatem i masa relatywistyczna), zatem 'bycie' czarną dziurą też musiałoby być względne, co jest trochę dziwne :wink:

Jak znasz angielski to polecam ten link.

Cytuj:
stała lorentza


Czynnik Lorentza, bo do stałej to temu daleko :wink:
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Udowodnienie wzoru - Mechanika relatywistyczna  politechniczny  1
 masa ciała w relatywistyce  jsstggd  2
 Fizyka relatywistyczna  Niki  5
 Wyprowadzenie wzoru na energię relatywistyczną.  superhiro2  3
 Mechanika klasyczna a relatywistyczna.  Igorro  13
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl