szukanie zaawansowane
 [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
 Tytuł: Nowy dział
PostNapisane: 28 gru 2014, o 18:21 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Posty: 6973
W jednej z niedawno prowadzonych dyskusji padły takie zdania:
Cytuj:
Cytuj:
Forum istotnie działa całkiem sprawnie, ale niestety się nie rozwija.
W jakim sensie ? i\lub : jak to zmienić (na lepsze)...? !


Zastanawiałem się, czy zmianą sprzyjającą rozwojowi forum byloby utworzenie w dziale ,,Matematyka to nie wszystko'' dwóch nowych działów.

1.
Dział ,,Mechanika''
Zawierałby zadania wykraczające poza akademicki/politechniczny kurs fizyki , a pojawiające się na zajęciach z mechaniki lub z konstrukcji maszyn takie jak: kratownice , reakcje w podporach i przegłubach , naprężenia, momenty gnące i siły tnące , środki ciężkości i momenty bezwładności dziwnych figur/brył, itp.
Zadania te zwykle są umieszczane w poddziale ,,Mechanika'' działu ,,Fizyka'' (aby nazwy się nie dublowały to można zmienić jego nazwę na ,,Mechanika klasyczna'').

2.
Dział ,,Elektrotechnika''
Tu trafiłyby zadania z elektrotechniki, elektroniki, teorii obwodów i sygnałów które wykraczają poza akademicki/politechniczny kurs fizyki i matematyki. Większość z nich jest w poddziale ,,Elektromagnetyzm'' działu ,,Fizyka'', ale np w dziale ,,Logika'' są zadania z bramkami logicznymi, a zadania z zastosowaniem transformat Laplace'a w obwodzie elektrycznym znaleźć można w ,,Równaniach Różniczkowych''.


Takie rozwiązanie uporządkowałoby wyżej wspomniane działy ,,Fizyki'' oraz ułatwilo korzystanie z tej części forum studentom wydziałów mechanicznych, elektrycznych i elektronicznych politechnik. Ponadto część zaganień z tych działów czasem różni się sposobem zapisu lub podejściem do problemu od metod stosowanych w fizyce czy matematyce.
Minusem jest oczywiście konieczność poświęcenia czsu i energii na przeorganizowanie tych działów.

Dwa lata temu był temat: ,,nowy dział (elektronika / układy cyfrowe) ''[ 316385.htm ]. Pomysł jednak nie spotkał się z przychylnością z powodu małej ilości ewentualnych tematów które mógłby zawierać. Tu ilość postów i aktywnych forumowiczów byłaby większa.
Możliwe jednak.że proponowana zmiana jest zbyt problematyczna lub użytkownicy forum nie chcą/ nie potrzebują takich działów, jednak chętnie usłyszałbym (tj. przeczytałbym) Waszą opinię w tej sprawie.

Ps. Oczywiście nazwy i zakres tematów w działach jest tyko wstępną propozycją, wymagającą dalszych uzgodnienień i doprecyzowań.
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2019
Góra
 Tytuł: Nowy dział
PostNapisane: 28 gru 2014, o 18:36 
Użytkownik
Cytuj:
Tu ilość postów i aktywnych forumowiczów byłaby większa.


Skąd ta pewność?

W grudniu 2012 w dziale mechanika była strona tematów.

W tym roku w grudniu były dwie strony zaledwie.

W listopadzie 2013 w dziale mechanika były 2 strony

W tym roku w listopadzie były 2.5 strony

Na resztę miesięcy zerknij i zobacz czy są kolosalne różnice. Nie widzę tego. Bardziej bym promował działy, które mają tych tematów więcej

Więc dużej różnicy nie ma. Można znaleźć kilka innych poddziałów, które mają o wiele więcej tematów, a nie tworzy się z nich nowych działów.

-- 28 grudnia 2014, 17:41 --

No i ogolnie w dziale fizyka dużo tych postów nie ma, nie oszukujmy się
forum130.htm
jeden temat na miesiąc czasami..
Góra
Mężczyzna Offline
 Tytuł: Nowy dział
PostNapisane: 28 gru 2014, o 21:53 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Posty: 3466
Lokalizacja: PWr ocław
Subforum mechanika istnieje, o elektrotechnice nie mówię, bo nie śledzę ilości nowych tematów.

Chciałbym natomiast wyjść z innym pomysłem: reorganizacji działu Analiza.
1. Granica funkcji i granica ciągu - to powinien być jeden dział. Tematy te są ściśle powiązane, nowych wątków na te tematy jest masa, a poza tym jest bardzo fajny przyklejony temat o granicach specjalnych, a one odnoszą się zarówno do granic ciągów i funkcji.
2. Szeregi liczbowe i iloczyny nieskończone - takich tematów też jest całkiem sporo i wg mnie niepotrzebnie szereg jest połączony z ciągiem. Jeśli chodzi o funkcyjne, jest to wg mnie okej, ponieważ tych tematów nie jest tak dużo.

Jeszcze takie pytanie: czy indukcja jest wg was dobrze zaklasyfikowana jako podstawy matematyki? Pytam, bo na mojej uczelni na Matematyce indukcja jest uczona na analizie, nie na wstępie do matematyki, natomiast na niektórych innych kierunkach na algebrze (co wydaje mi się dziwne, taka niespójność). Już nie mówiąc o tym, że indukcja jest tak podstawowa, że jest uczona dopiero na studiach, a np. geometria jest w pierwszych klasach podstawówki :P
Góra
Mężczyzna Offline
 Tytuł: Nowy dział
PostNapisane: 28 gru 2014, o 22:02 
Gość Specjalny

Posty: 5963
Lokalizacja: Toruń
Przy okazji reorganizacji działu Analiza - mi osobiście brakuje działu typu "Teoria funkcji analitycznych i analizy zespolonej"; takie pytania na ogół lądują w Liczbach zespolonych, albo w rachunku różniczkowym, albo w rachunku całkowym; a przy rozwiązywaniu układu R-C niektóre rozwiązania można podciągnąć pod równania cząstkowe.

musialmi - u mnie indukcja jest na Wstępie do matematyki ;)
Góra
Mężczyzna Offline
 Tytuł: Nowy dział
PostNapisane: 28 gru 2014, o 22:58 
Gość Specjalny
Avatar użytkownika

Posty: 2524
Lokalizacja: Bytom
Załóżmy, że ktoś nie radzi sobie z równaniami C-R, wie tylko, że musi policzyć pochodne cząstkowe, nie wie co wcześniej i co dalej. Gdzie trafi temat - do rachunku różniczkowego (w końcu pochodna) czy do działu, który nazywa się "Teoria funkcji analitycznych", "Funkcje analityczne i analiza zespolona", "Analiza zespolona"? Wiem, że podałeś luźny przykład, ale chyba rozumiesz o co chodzi. I tak, to też jest przykład.

Pomysł jest jak najbardziej w porządku. Staram się być daleki od uogólniania, tylko czy warto narażać się na konieczność przykładania większej uwagi do innych działów, do których taki temat na upartego można wrzucić? Rozumiem, że nie każdy korzysta z forumowej szukajki i w poszukiwaniu rozwiązania po prostu przegląda dany dział, ale c'est la vie. Będę jak najbardziej za, jeżeli ktoś przedstawi pomysł, który pozwoli ograniczyć do minimum kwestię z początku posta.
Góra
Mężczyzna Offline
 Tytuł: Nowy dział
PostNapisane: 28 gru 2014, o 23:24 
Korepetytor
Avatar użytkownika

Posty: 3960
Lokalizacja: Praga, Dąbrowa Górnicza, Kraków
Czuję się wywołany do odpowiedzi. Pisząc o tym, że forum się nie rozwija miałem na myśli bardzo mały dopływ świeżej krwi w postaci doktorantów i pracowników naukowych, a co za tym idzie mało jest dyskusji wykraczających poza tematy prac domowych. Istnieje zatem coś co sprawia, że mało osób, które zajmują się zawodowo matematyką, jest chętnych by tutaj pisać. Niestety nie znam przyczyny tego zjawiska, ale zgaduję że może mieć ono podłoże psychologiczne i na to chciałem położyć nacisk w tamtej dyskusji (vide słyny wątek o poprawianiu błędów na czerwono).

Przywowływałem wielokrotnie fora mathstackexchange i mathoverflow - ktoś powie słusznie, że to nie ta skala, tam skupia się cały anglojęzyczny świat. Jest to racja, ale mam też kontrargument. Departament w którym pracuję jest dość mały. Mamy ok. 20 matematyków z czego poza mną dwóch regularnie udziela się na wyżej wspomnianych forach (nie znali się gdy zaczynali). Bardzo sporadycznie widuję pytania i odpowiedzi od jeszcze innych czterech osób. Oznacza to, że taki rodzaj bycia w społeczności matematycznej może się podobać. Myślę, że istnieje (możliwie niekonstruktywny) dowód tego, iż można to przeszczepić na ten grunt.

Rozmawiałem na temat forum z moimi znajomymi z Polski, mówiąc, że jest tu całkiem fajnie. Oni z kolei mówią, że im się nie podoba i podpierają to bardzo krzywdzącymi opiniami na temat forum, których nie będę tu przytaczał. Nic na siłę, ale może coś w tym jest. Sam nie wiem, jedynie się zastanawiam. Wołami nikogo tu nie będziemy ściągali.

W kwestii bardziej prozaicznej organizacji forum, wydzieliłbym Teorię miary i całki (vel Analizę rzeczywistą) z działu Analiza funkcjonalna i wyższa. Ten dział jest zarzucany od czasu do czasu relatywnie banalnymi zadaniami typu sprawdź, że coś jest ciałem, niektóre zadania pojawiają się wiele razy; może taka zwarta lista byłaby z korzyścią dla osób zaczynających się uczyć teorii miary (obecnie dość trudno się wyszukuje zadania z teorii miary)?
Góra
Mężczyzna Offline
 Tytuł: Nowy dział
PostNapisane: 29 gru 2014, o 00:02 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Posty: 6973
@miodzio1988
Faktem jest, że w dziale Mechanika przez 2 miesiące było tylko 4,5 strony tematów, z których ok. 70 chciałbym wyłączyć do nowego działu.
Z drugiej strony, o czym pewnie nie wiesz, te 70 tematów to wiecej niż w wiekszości poddziałów działów matematycznych w grudniu i listopadzie.

Link który podałeś dotyczy działu ,,Optyka'', a nie ,,Elektromagnetyzm''.

@musialmi,
,,Mechanika'' istnieje jako część działu ,,Fizyka''. Zawiera ona zadania zarówno z rkinematyki punktu materialnego, bryły sztywnej, zasad zachowania energii i pędu, pola grawitacyjnego czy dynamiki jak i rozkład sił w kratownicach czy zadaniach z wytrzymałości materiałów. Stąd moja sugestia co do wydzielenia tematów sticte mechanicznych z działu Fizyka.

Kolejne propozycje :
bartek118, Teoria funkcji analitycznych i analizy zespolonej
Spektralny Teorię miary i całki

Ps. Możwe ktoś ma pomysł na nowy dział?
Pss. Może wypowie się ktoś kto pisze, czyta lub rozwiazuje zadania z działów których dotyczy ten temat.
Góra
 Tytuł: Nowy dział
PostNapisane: 29 gru 2014, o 00:13 
Użytkownik
Cytuj:
Z drugiej strony, o czym pewnie nie wiesz, te 70 tematów to wiecej niż w wiekszości poddziałów działów matematycznych w grudniu i listopadzie.


No i nikt nie chce tworzyć samodzielnych działów z tych podrozdziałów. No i skoro to jest forum matematyczne to raczej większe szanse mają działy "bardziej matematyczne".

Czy te nowe działy objętościowo będą podobne do tych co już istnieją? Bo chyba takie działy, gdzie będzie mało tematów niezbyt dobrze się prezentują
Góra
Mężczyzna Offline
 Tytuł: Nowy dział
PostNapisane: 29 gru 2014, o 01:35 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Posty: 1605
Lokalizacja: Polska
Z matmy :
a)zamiast działów Ciąg arytmetyczny i geometryczny, Własności i granice ciągów. Szeregi liczbowe, Granica funkcji, stworzyć działy: ciągi i ich własności , granice ciągów i funkcji oraz szeregi liczbowe.
b)za Spektralny, stworzyć dział teoria miary i całki
d)za bartek118, dobrze byłoby stworzyć coś w rodzaju Teoria funkcji analitycznych i analizy zespolonej ,bo nawet jak była tam pochodna zespolona to jest ona dosyć "szczególna" ,więc wygodnie byłoby komuś nowemu szukać takich przykładów w tym dziale.
c)stworzyć dział współczesne problemy matematyki


Można by też wprowadzić w dziale z fizyka taką reorganizację działów ,jak jest mniej więcej z działami głównymi na Ars Physica.Czyli:
a)Statyka,Kinematyka ,Dynamika i Mechanika klasyczna
b)Drgania i fale
c)Termodynamika i fizyka statystyczna
d)Elektromagnetyzm
e)Optyka
f)Mechanika relatywistyczna
g)Fizyka atomowa i ciała stałego,fizyka kwantowa
h)Dyskusje o fizyce

musialmi, indukcja matematyczna jest standardowo wykładana na przedmiocie albo Logika i Teoria Mnogości albo inaczej Wstęp do matematyki.Czyli cała logika,teoria zbiorów ,podstawy dalszych działów.Więc wg mnie jest dobrze zaklasyfikowana.

Spektralny napisał(a):
Oni z kolei mówią, że im się nie podoba i podpierają to bardzo krzywdzącymi opiniami na temat forum, których nie będę tu przytaczał


No cóż...
Góra
Mężczyzna Offline
 Tytuł: Nowy dział
PostNapisane: 29 gru 2014, o 03:33 
Użytkownik

Posty: 1931
Lokalizacja: Warszawa
Co do zmian na forum to wg mnie dobrze by było odświeżyć szatę graficzną (ta nie jest zła, ale jednak czuć powiew ~2010) oraz przede wszystkim poradzić sobie z lagami w okresach szczytowych, gdzie strony ładują się po parę(naście) sekund.

Co do podziału, to wypowiem się jedynie w kwestii elektromagnetyzmu - czy jest sens robić podfora w tym temacie? Wg mnie - nie. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby na przykład podświetlenie tematu jak się na niego myszką najedzie (albo i nawet bez najeżdżania - tutaj powinna być dostępna opcja w ustawieniach użytkownika) i w zależności od dziedziny byłoby podświetlenie odpowiednim kolorem (tutaj od ręki w paincie :P)
http://zapodaj.net/f3c4ad8df9d02.jpg.html

Taka sama sprawa mogłaby by się tyczyć tematów z matematyki - mając jakieś proste całki po najechaniu kursorem na nazwę tematu podświetliłoby się na zielono, a trudne - na czerwono (no i oczywiście jeszcze przydałby się kolor pomarańczowy, czyli po środku oraz brak podświetlenia, jak ciężko zdefiniować). Trochę roboty by z tym było, ale na pewno mogłoby to w jakiś sposób usprawnić działanie forum.
Góra
 Tytuł: Nowy dział
PostNapisane: 29 gru 2014, o 13:02 
Użytkownik
Cytuj:
Taka sama sprawa mogłaby by się tyczyć tematów z matematyki - mając jakieś proste całki po najechaniu kursorem na nazwę tematu podświetliłoby się na zielono, a trudne - na czerwono (no i oczywiście jeszcze przydałby się kolor pomarańczowy, czyli po środku oraz brak podświetlenia, jak ciężko zdefiniować). Trochę roboty by z tym było, ale na pewno mogłoby to w jakiś sposób usprawnić działanie forum.


A kto miałby decydować i zaznaczać, że dane całki są trudne czy nie? Moderatorzy? No to będą mieli więcej pracy. Użytkownicy? Skoro wrzucają problem to jest ten problem dla nich trudny. No i niektórzy by zaznaczali, że trudne specjalne po to, aby szybciej dostać odpowiedź, wiadomo ambitniej będzie się wypowiadać w czerwonych tematach.

Co do szaty graficznej się zgadzam, lekkie odświeżenie na pewno by się przydało.

W pełni popieram propozycję zmiany szaty graficznej.

Oznaczanie tematów kolorami nie ma większego sensu; w to miejsce bardziej przydałby się pewien system tagowania, lub system nazewnictwa tematów, aby było wiadomo, że np. tutaj mamy zadanie związane z eliminacją Gaussa-Jordana, a np. gdzie indziej, że mamy w nim zastosowanie kryterium d'Alemberta. Tagi te mogłyby być dołączane przez osoby, które udzielają pomocy. Potem, gdy chcę szukać na forum czegoś konkretnego, to widzę 35 tematów pt "Trudny szereg", a chciałbym się nauczyć stosować jedno wybrane kryterium. Wiem - to może być ciężkie do wprowadzenia i na pewno wymaga wiele pracy i ogólnie - dopracowania pomysłu; to tylko tak luźno rzucona przeze mnie myśl.

Za pomysłem analizy zespolonej, przedstawię także argumenty takie jak chociażby indeks krzywej, czy residua - to ląduje dosłownie wszędzie.
Góra
Mężczyzna Offline
 Tytuł: Nowy dział
PostNapisane: 29 gru 2014, o 13:28 
Gość Specjalny
Avatar użytkownika

Posty: 12762
Lokalizacja: Kraków
Dzięki za komentarze. Na pewno przemyślę te, które powyżej się pojawiły jak i te, które pojawią się dalej.

Skomentuję dwie propozycje.
kalwi napisał(a):
Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby na przykład podświetlenie tematu jak się na niego myszką najedzie (albo i nawet bez najeżdżania - tutaj powinna być dostępna opcja w ustawieniach użytkownika) i w zależności od dziedziny byłoby podświetlenie odpowiednim kolorem (tutaj od ręki w paincie :P)
http://zapodaj.net/f3c4ad8df9d02.jpg.html

Przynależność tematu do konkretnego działu jest chyba wystarczającym kryterium. Podobnie jak nazwa tematu.

kalwi napisał(a):
Taka sama sprawa mogłaby by się tyczyć tematów z matematyki - mając jakieś proste całki po najechaniu kursorem na nazwę tematu podświetliłoby się na zielono, a trudne - na czerwono (no i oczywiście jeszcze przydałby się kolor pomarańczowy, czyli po środku oraz brak podświetlenia, jak ciężko zdefiniować). Trochę roboty by z tym było, ale na pewno mogłoby to w jakiś sposób usprawnić działanie forum.

Co niektórzy już w nazwie tematu wpisują słowa typu "trudne", "łatwe" i tym podobne. Poza tym jak pisał miodzio1988, powstałby problem nadawania kolorów, ze strony użytkownika subiektywny i czasem zupełnie nietrafiony. A moderator również może nie być pewnym skali trudności zadania i zakwalifikować jako "ławte" na przykład schematyczne liczenie całki z podstawienia Eulera, które de facto może być relatywnie trudne dla autora lub kogoś innego.

Spektralny napisał(a):
W kwestii bardziej prozaicznej organizacji forum, wydzieliłbym Teorię miary i całki (vel Analizę rzeczywistą) z działu Analiza funkcjonalna i wyższa. Ten dział jest zarzucany od czasu do czasu relatywnie banalnymi zadaniami typu sprawdź, że coś jest ciałem, niektóre zadania pojawiają się wiele razy; może taka zwarta lista byłaby z korzyścią dla osób zaczynających się uczyć teorii miary (obecnie dość trudno się wyszukuje zadania z teorii miary)?

Taką listę może sporządzić każdy - nie jest to domena wyłącznie moderatorów, co widać chociażby po tym temacie: forum185.htm . Lub po innych miejscach, gdzie czasem pojawiają się przyklejone tematy z zestawieniem zadań.
Góra
Mężczyzna Offline
 Tytuł: Nowy dział
PostNapisane: 29 gru 2014, o 14:32 
Użytkownik

Posty: 5775
Lokalizacja: Kraków
Cytuj:
Analiza
Jeden z najbardziej rozległych działów matematyki pełen bogatych zastosowań w nauce.

Ciąg arytmetyczny i geometryczny, Własności i granice ciągów. Szeregi liczbowe, Granica funkcji, Rachunek różniczkowy, Rachunek całkowy, Równania różniczkowe i całkowe, Ciągi i szeregi funkcyjne, Analiza wyższa i funkcjonalna, Interpolacja i aproksymacja

Cytuj:
W kwestii bardziej prozaicznej organizacji forum, wydzieliłbym Teorię miary i całki (vel Analizę rzeczywistą) z działu Analiza funkcjonalna i wyższa.

Czy nie sensowniej jest połączyć (złączyc w jeden) Ciąg arytmetyczny i geometryczny z Własności i granice ciągów. ?
ale Wydzielić (rozbić na dwa) dział Analiza wyższa i funkcjonalna na dwa:
Analiza wektorowa oraz Analiza funkcjonalna (tak aby całki krzywoliniowe i tw. Stokesa nie mieszały się z teorią operatorów) etc.

Byc może mógły tez powstac dzial Geometria różniczkowa choc nie wiem czy by sie rozwijał...
takze w działe Geometria dodać Geometrie nieeuklidesowe...???!
:idea:
Góra
Mężczyzna Offline
 Tytuł: Nowy dział
PostNapisane: 29 gru 2014, o 20:28 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Posty: 6973
kalwi napisał(a):
Co do podziału, to wypowiem się jedynie w kwestii elektromagnetyzmu - czy jest sens robić podfora w tym temacie? Wg mnie - nie.

Et tu Kalwi contra me ? A sądziłem, że akurat Ty będziesz za powstaniem działu który m.in. gromadziłby tematy z teori obwodów i sygnałów które piszesz i na które odpowiadasz.
Jeszcze jak Panowie Mechanicy stwierdzą że nie widzą potrzeby zmiany, to mój post będzie li tylko przyczynkiem do dyskusji co do ewentualnych zmian w działach matematycznych. No cóż, vox populi, vox Dei.

Igor V, proponowany przez Ciebie podział działu Fizyka skutkowałby jedynie wrzuceniem Mechaniki Płynów do działu Mechanika z którego (oraz z Elektromagnetyzmu) należałoby wyłaczyć zadania z drgań. Pozostałe działy, mimo czasem innych nazw, pokrywają się.
A gdzie na Ars Physica trafiają zadania o których pisałem w poscie inicjującym ten temat?

bartek118: Teoria funkcji analitycznych i analizy zespolonej
Spektralny : Teorię miary i całki
kalwi, miodzio1988: zmiana szaty graficznej
mol_ksiazkowy: połączyć ,,Ciąg arytmetyczny i eometryczny'' z ,,Własności i granice ciągów''; podzielić dział ,,Analiza wyższa i funkcjonalna'' na ..Analiza wektorowa'' i ,,Analiza funkcjonalna'' ;dodać ,,Geometrie nieeuklidesowe'' w działe Geometria .

Piszcie, jeśli pominąłem jakąś ważką propozycję.
Góra
Mężczyzna Offline
 Tytuł: Nowy dział
PostNapisane: 29 gru 2014, o 21:15 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Posty: 1605
Lokalizacja: Polska
kerajs, oczywiście zapomniałem dopisać mechanika płynów ,mea culpa.Ale mimo wszystko zmiana układu i nazewnictwa byłaby wg mnie dobra ,bo bardziej szczegółowo opisywałaby zadania i problemy.

Natomiast popieram gorąco pomysły bartek118 i Spektralny oraz reorganizację w działach z granicami ciągów/funkcji ,ciąg geometryczny i arytmetyczny.
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Nowy dział - analiza funkcjonalna  szw1710  19
 Jaki dział  MathMaster  2
 Jaki dział? - zadanie 2  pejotlsd  10
 Jaki dział ?  bolas33  1
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl