szukanie zaawansowane
 [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 30 maja 2014, o 21:29 
Użytkownik

Posty: 6
Lokalizacja: Polska
Witam, potrzebuję rozwiązania 3 belek z 3 podporami (niewyznaczalnych statycznie). Wiem że trzeba je zrobić metodą obciążeń wtórnych, niestety z tego jestem ciemny.prosiłbym o dokładnie rozpisane reakcje, wykresy sił wewnętrznych tnących i momentów (albo chociaż jak przerobić te belki na obciążenia wtórne). Pomocy! :( w poniedziałek kolokwium.

Obrazek
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2019
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 31 maja 2014, o 14:41 
Użytkownik

Posty: 6164
Lokalizacja: Staszów
Proszę zauważyć, że w zad.1 występuje moment skupiony nad podporą. Zatem równanie trzech momentów trzeba rozszerzyć do równania czterech momentów.
Zad.2
Pięknie pójdzie z zasady superpozycji. Po usunięciu podpory środkowej a pozostawieniu obciążenia ciągłego należy wyliczyć ugięcie po działaniem tego obciążenia w miejscu usuniętej podpory a następnie "zapytać jaką siłą" ( będzie to reakcja w podporze) zadziałać na belkę bez obciążenia ciągłego by ugięcie było równe temu pierwszemu. Ale można też skorzystać z zasady symetrii.Wtedy rozdzielić belkę na dwie części i podeprzeć każdą część podporą przegubową. Reakcja w takiej podporze będzie równa połowie reakcji dla belki nie rozdzielonej.
Zad. 3
Można rozwiązać "trzema momentami".
Pamiętając, że moment gnący w przekroju belki równy jest sumie momentów wszystkich sił ( i obciążeń skupionych) z jednej strony przekroju obliczanych względem tego przekroju, to obliczwenie i sporządzenie wykresu jest proste. Podobnie rzecz ma się z siłami poprzecznymi, gdzie obowiązuje taka sama zasada obliczania, suma sił poprzecznych z jednej strony przekroju równ jest sile poprzecznej w tym przekroju.
Znaki za moment dodatni uważamy moment siły wyginający belkę wypukłością "do góry", a siłę poprzeczną w przekroju za dodatnią jeżeli jej działanie powoduje obrót lewej strony (części) belki zgodniezegarowo względem przekroju.
A gotowca nie napiszę.
W.Kr.
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 31 maja 2014, o 18:00 
Użytkownik

Posty: 6
Lokalizacja: Polska
Rozumiem, ze w drugiej belce powinienem zastosować podział belki na 2 części. Lecz nie bardzo wiem jak zastąpić 1 belkę 4 momentami. Wyliczyć ja na podstawie sumy momentów w punkcie nr 3?
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 31 maja 2014, o 19:27 
Użytkownik

Posty: 6164
Lokalizacja: Staszów
Metoda trzech momentów z definicji metody zakłada brak momentów zewnętrznych w przekroju podpory. Dla przypadków, kiedy takie tam są, stosuje się równanie czterech momentów i tu trzeba zaglądnąć do podręcznika. ( jest jeszcze metoda pięciu momentów, dla belek ciągłych podpartych sprężystym podłożem).
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 31 maja 2014, o 20:22 
Użytkownik

Posty: 6
Lokalizacja: Polska
niestety nie posiadam podręcznika, a moje notatki można o kant d... rozbić. czy jest jakiś instruktaż objaśniający krok po kroku, którą podporę zamienić na moment itp. czy nie można zastosować 1 metody do wszystkich belek?
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 31 maja 2014, o 21:11 
Użytkownik

Posty: 6164
Lokalizacja: Staszów
Zamiana podpory na moment wystarczy by potwierdzić słuszność wyboru tego o co rozbić takie notatki.
Pisać wykład?
A Ciotka Googla nie ma nic na ten temat?
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 31 maja 2014, o 21:14 
Użytkownik

Posty: 6
Lokalizacja: Polska
bardzo mi przykro, ale niestety nie operuję biegle takimi pojęciami jak "metoda 4 momentów" albo "superpozycji". jeśli miałbym podany gotowy przykład (nie mój) z opisanymi po kolei działaniami, byłbym bardzo wdzięczny.

-- 31 maja 2014, o 21:21 --

dobra, znalazłem że w 2 belce po usunięciu środkowej podpory ugięcie wyniesie (5/384) * (ql^4/EJ). w jaki sposób mogę znaleźć tę brakującą reakcję?
Góra
Mężczyzna Offline
PostNapisane: 31 maja 2014, o 22:23 
Użytkownik

Posty: 6164
Lokalizacja: Staszów
Ugięcie (bez podpory ) jest wiadome. Policzone.
Zapytajmy teraz jaka siła przyłożona w miejscu osuniętej podporu wywoła takie właśnie ugięcie belki, oczywista podpartej w miejscach gdzie są podpory (te nie usunięte) ?
piszemy równanie na ugięci, tu akurat będzie na f_m_a_x i z przyrównania do otrzymanego wyniku ( będą uproszczenia przez EI ) wydłubiemy tę siłę a ona będzie reakcją podpory.
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Wytrzymałość Materiału-Mechanika  deryck1234  1
 METODA CLEBSCHA - przemieszczenie pionowe,kąt ugięcia belki  ur3an  0
 Wytrzymałoś materiałów.-wyznaczenie zmiany długości pręta.  shavo12345  1
 wyznaczyć przekrój belki(dokładniej wskaźnik wytzrymałości)  zalzal  9
 Obliczanie kątownika - wytrzymałośc materiałów  killermannnnn  6
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl