szukanie zaawansowane
 [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna Offline
 Tytuł: Evaryst Galois
PostNapisane: 17 lut 2014, o 18:11 
Użytkownik

Posty: 5772
Lokalizacja: Kraków
Cytuj:
Wybrańcy bogów umierają młodo
Menander
*
Évariste Galois - 1811 - 1832 r. matematyk

E. Galois urodził się w 1811 r. a już gdy miał 12 lat Galois
zaczął swą naukę. Mając zaledwie 15 lat Galois rozpoczął własne przemyślenia w zakresie matematyki; z którą zetknął się niejako przypadkiem - będąc w klasie retoryki - tj. po tym jak czytał Eléments de geometrie A. M. Legendre’a; później czytał też Gaussa i Eulera oraz N. H. Abela.
Swe matematyczne przemyślenia przedstawiał autorytetom, ale bez skutku - zostały odrzucone (Poisson).
Zginął w pojedynku.

charakter: , Galois żył niespełna 21 lat; urodził się w burzliwych czasach - w początku XIX - „wieku rewolucji” .…traumatyczne przeżycia głownie związane z jego dzieciństwem, nienawiścią do monarchii, wynikłym z niej pobytu w więzieniu i finalnie nieszczęśliwą miłością zaważyły o jego krótkim życiu.

Pojedynek - Nieścisłości i niejasności
Cytuj:
Zginął w pojedynku w wieku 20 lat, choć istnieje też podejrzenie, że został zamordowany za sympatie republikańskie, a pojedynek jedynie upozorowano (dwa razy był więziony za publiczne wystąpienia przeciw władzy króla Ludwika Filipa). W liście napisanym ostatniej nocy przed śmiercią zawarł swoje najważniejsze idee i osiągnięcia matematyczne.
(Jedna rzecz jest jasna, mimo że obala rozpowszechnioną wersję: Galois nie spisał swych matematycznych odkryć noc przed pojedynkiem. Swoje idee przekazał w długim liście dokładnie swemu przyjacielowi Chevalier, tak by nic nie uległo zagubieniu.).

Źródła
Zródła do biografii, to m.in.: L. Infeld Wybrańcy Bogów - Powieść o życiu Ewarysta Galois, Genius and Biographers: The Fictionalization of Evariste Galois Tonego Rothmana oraz E.T. Bell Men of Mathematics i inne.
Wybrańcy Bogów Infelda przedstawia „wersję spiskową” śmierci Galois;
istnieje w niej charakterystyczna rozmowa prefekta policji Gisqueta z niejakim Lavoyerem, są też w niej postacie o niejasnej roli, jaką w tej sprawie odgrywali (np. Antoine Farére), zaś scena pojedynku odtworzona jest ze wszystkimi szczegółami.
Bez wątpienia Galois został postrzelony dnia 30 maja 1832 r, jednak dziwnym jest to, co stało się tuż potem, umierający Ewaryst został pozostawiony samotnie i odnaleziony przez przypadkową osobę, trafił do szpitala Cochin; i zmarł nazajutrz rano.
* motto z Wybrańcy Bogów Infelda

(quote; Gisquet )
Cytuj:
Ewaryst Galois. Urodzony w Bourg-la-Reine 25 października 1811. Ojciec, mer Bourg-la-Reine, liberał o sympatiach republikańskich. Niezaangażowany w spiski polityczne. Matka ambitna, o silnym charakterze, usposobienie nieco dziwne. Jedna siostra, lat dwadzieścia cztery, i młodszy brat, lat siedemnaście. Oboje nie zainteresowani polityką. Ojciec popełnił samobójstwo w r 1829. ...
Dwukrotnie przepadł przy egzaminie na politechnice. Wstąpił do École Normale. Nie brał udziału w rewolucji lipcowej, zwalczał jednak dyrektora Guigniaulta, który nie chciał pozwolić, aby uczniowie opuścili gmach szkoły. 3 grudnia 1831 napisał list do „Gazete des Ėcoles”, atakujący Guigniault. Wydalony z École Normale 4 stycznia 1831.
W sierpniu 1830 wstąpił do „Towarzystwa Przyjaciół Ludu”. 17 września 1830 wygłosił gwałtowne przemówienie na zebraniu Towarzystwa wznosząc okrzyk: „Śmierć ministrom!” Wstąpił do artylerii gwardii narodowej i spędził noc z 21 na 22 grudnia 1830 w Luwrze, usiłując namówić artylerzystów do wydani działa w ręce motłochu. Brał udział niemal we wszystkich rozruchach i zamieszkach.
9 maja 1831 podczas bankietu republikańskiego w Vandanges de Bourgogne wzniósł toast „na cześć Ludwika Filipa” trzymając sztylet w ręku.
Do dnia 15 czerwca przebywał w areszcie prewencyjnym w więzieniu św. Pelagii. 15 czerwca uniewinniony przez sąd przysięgłych. Podczas procesu w sposób gwałtowny zaatakował rząd. Utrzymywał, że toast brzmiał: „Na cześć Ludwika Filipa, o ile by zdradził” i że chciał zabić króla bądź to osobiście, bądź też pobudzić innych do tego czynu, w razie gdyby król zdradził. Utrzymywał, że nie wyklucza, że król może zdradzić, o ile tego nawet już nie uczynił.
Charakter: w przemówieniach bardzo opanowany i ironiczny albo też bardzo gwałtowny i namiętny. Zdaje się, że jest geniuszem matematyki, aczkolwiek nie uznanym przez zawodowych matematyków. Miał wykłady w Caillot przy rue de la Sorbonne 5. Nie posługiwał się wykładami jako narzędziem propagandy republikańskiej. Jest jednym z najbardziej zażartych republikanów. Bardzo odważny, krańcowy i fanatyczny. Nie utrzymuje stosunków z kobietami. Może być bardzo niebezpieczny z uwagi na swoją odwagę. Może mieć duży wpływ na ludzi z powodu swego fanatyzmu i umiejętności tworzenia haseł. Łatwo dostępny dla naszych ludzi z uwagi na ufność, z jaką odnosi się do otoczenia. Życiowo niedoświadczony.


„Odkrycie” Galois
Cytuj:
ok. 1830 na firmanencie matematyki zabłysła niesłychanej jasności gwiazda: Evariste Galois
Feliks Klein

Zgodnie z życzeniem Ewarysta: August Chevalier i młodszy brat Alfred posłali rękopisy Galois matematykom: Gaussowi oraz Jacobiemu. Nie wiadomo czy dotarły one do adresatów... Wyniki uzyskane przez Galois ukazały się w druku dopiero w 1846 r. Jeszcze później bo w 1854 r. A. Cayley sformalizował definicję struktury zwanej grupą i rozszerzył badania nad nią; w 1857 r. zmarł Cauchy, zaś w 1869 C. Jordan opublikował w Mathematische Annalen rozprawę Commentaire sur Galois, a w 1879 swe główne dzieło Traité des Substitutions. w którym rozwinął idee Galois (rozważając też grupy nieskończone), wprowadzając grupy proste (twierdzenie Jordana-Höldera) i grupy rozwiązalne; idee te były następnie rozwijane przez innych (S. Lie- grupy ciągłe, Auguste Bravais - grupy symetrii , grupy nieabelowe - nazwa od N. H. Abela) itd.
rys.


Dorobek twórczy Galois; ;
Galois całkowicie wyjaśnił problem wyrażania pierwiastków równania przez pierwiastniki; zagadnienie równania algebraicznego stopnia piątego rozwiązali Abel i Ruffini; podobna sytuacja była wcześniej z Cardano i Tartaglią... Ale w swoich wynikach Galois zaszedł znacznie dalej. Zbudował całą teorię: zalążek teorii grup. Losy Galois i Abela wykazują różne podobieństwa. Obydwaj umarli młodo (Abela mając lat 28, Galois - 21) i obaj mimo iż swym umysłem „wyprzedzali epokę” w której żyli, byli niedocenieni przez ówczesnych matematyków.

Bourbaki:
Cytuj:
Duga seria badań, o której chcemy mówić, prowadzi także do pojęcia grupy wprowadzając je ostatecznie do matematyki: to „teoria podstawień”, stanowiąca rozwinięcie idei Lagrange’a, Vandermonde’a i Gaussa o rozwiązywaniu równań algebraicznych. … wypada nam tylko zapamiętać definicję, podaną przez Ruffiniego, a następnie przez Cauchy’ego, „iloczynu” dwóch permutacji zbioru skończonego oraz pierwsze pojęcia, dotyczące skończonych grup podstawień: przechodniość, pierwotność, element neutralny, elementy permutowalne itd.
Te pierwsze badania pozostają jednak, ogólnie biorąc, dość powierzchowne, i dopiero Evarista Galois uważać należy za inicjatora teorii: sprowadziwszy badanie równań algebraicznych do badania grup przyporządkowanych im podstawień, znacznie pogłębia to ostatnie, zarówno gdy chodzi o ogólne własności grup (właśnie Galois pierwszy określa pojęcie dzielnika normalnego i docenia jego znaczenie), jak o wyznaczenie grup mających szczególne własności (gdzie uzyskane przez niego rezultaty zaliczają się jeszcze do najbardziej subtelnych w teorii). Evarystowi Galois zawdzięczamy też pomysł „liniowej reprezentacji grup”, a fakt ten dowodzi jasno, że znane mu było pojęcie izomorfii dwóch struktur grupowych, niezależnie od ich realizacji.


quote
I. Stewart:
Cytuj:
... Galois nie umiał przedstawiać swoich pomysłów dostatecznie jasno, a innowacyjność plus niejasność stanowią mieszankę samobójczą, szczególnie wtedy, gdy autorem jest ktoś nieznany. Tak czy inaczej, Galois zajął się polityką rewolucyjną, został wyrzucony z École Normale, aresztowany, uniewinniony, aresztowany ponownie i uwięziony w Sainte-Pelagie. Z powodu epidemii cholery przeniesiony, a następnie zwolniony. Na tej wolności przeżył swój pierwszy i jedyny romans ze zbyt dosłowną femme fatale, Stéphanie. ...

Cytuj:
Uważał, że matematykę należy uwolnić od ciasnych i konserwatywnych koncepcji. Matematyczna spuścizna Galois mieści się na 60 niedużych stronicach. Wielu swoich myśli nie zdążył wyjaśnić, wiele zagadnień zaledwie naszkicował, komentując je na marginesie słowami „nie mam czasu”. Wszystkie koncepcje matematyczne Galois zostały początkowo zapomniane, opublikowano je dopiero 14 lat po jego śmierci...Idee Galois przeobraziły algebrę i powiązały jej problemy z innymi działami matematyki.


Obrazek
Obrazek
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2019
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Teoria Galois - zadanie 2  Swider  4
 Przykład grupy Galois  tommasz  10
 Grupa Galois - zadanie 6  agnieszka778  1
 Twierdzenie o sprzężeniu zwrotnym Galois  Kivi_ninja  0
 Grupa Galois - zadanie 5  kasiulka93  1
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl