szukanie zaawansowane
 [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna
PostNapisane: 20 kwi 2012, o 13:26 
Użytkownik

Posty: 118
Lokalizacja: somewhere
Witam. Mam problem z zaczęciem tego zadanka. Może ktoś wie od czego wogóle zacząć. Próbowałem już chyba wszystkimi znanymi mi metodami i nie da rady. Za dużo niewiadomych ( po 2 w podporach plus moment utwierdzenia):
Obrazek
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2019
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 20 kwi 2012, o 13:35 
Użytkownik

Posty: 6226
Lokalizacja: Staszów
To proszę pokazać te sposoby, obliczenia, to co Kolega zrobił do tej pory.
Na putanie od czego zacząć, to podpowiem, że od wyjęcia sworznia w przegubie i zastąpienia jego oddziaływań na lewą i prawą stronę siłą z jaka na nie działa.
W.Kr.
Na gotowca proszę nie liczyć.
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 20 kwi 2012, o 15:04 
Użytkownik

Posty: 118
Lokalizacja: somewhere
Witam. Nie liczę na gotowca. Zresztą to zadanie nie jest na uczelnie tylko do sprawdzenia siebie. Znalazłem w książce i chciałem spróbować je rozwiązać. A więc tak: Tak jak zostało wyżej napisane, w przegubie rozbiłem na dwie belki, rozpisałem składowe punktu c ( x i y ) i liczyłem sumy rzutów na x, y , momenty dla poszczególnych części ( strona lewa i prawa że tak się wyrażę po rozłożeniu na dwie ramy) ale nic nie wychodzi bo mam ten nieszczęsny moment w pkt.cie a. Może ja źle rozpisuję siły w punkcie C po rozłożeniu? Nie wydaję mi się. Coś takiego:

Obrazek

PS. Oczywiście zwroty mogą być przeciwne ale to wyjdzie i tak w obliczeniach.
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 20 kwi 2012, o 17:38 
Użytkownik

Posty: 6226
Lokalizacja: Staszów
Proszę zauważyć, że rozpinając układ, mamy dla jego lewej strony cztery niewiadome siły: dwie składowe prostopadłe w utwierdzeniu i dwie w składowe prostopadłe w przegubie oraz niewiadomy moment utwierdzenia. Razem jest pięć niewiadomych. Układ lewy jest więc statycznie niewyznaczalny. Zaś po prawej stronie, w prawej części rozdzielonego układu mamy niewiadome : dwie składowe siły w przegubie i reakcję podpory o znanym kierunku.

Zatem dla prawej części tak widzianego teraz układu mamy trzy niewiadome. Jest to więc zadanie statycznie rozwiązywalne. Jeżeli zauważymy, że w przegubie nie ma z założenia, momentu, to równanie sumy momentów sił, siły czynnej przyłożonej do pręta i reakcji podpory i działającej na ramieniu mającym miarę równą mierze pręta, bo to jest najmniesza odległość siły do bieguna, pozwoli na wyliczenie reakcji podpory o znanym kierunku działanie.
Z równań sum rzutów na osie ( x i y) obliczymy rzuty sił w przegubie. I wtedy lewa strona rozpiętego układu będzie zadaniem statycznie wyznaczalnym które rozwiązuje się "klasycznie".
W.Kr.
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 20 kwi 2012, o 19:01 
Użytkownik

Posty: 118
Lokalizacja: somewhere
Cytuj:
i reakcję prawej podpory, której kierunek , czyli kąt pod którym działa w stosunku do pręta znamy. Tu zapytam, czy wiadomym jest Koledze dla czego .


Kurcze, zapomniałem że mamy przecież ten kąt 45 stopni... ;/ czyli reakcja podpory A znajduje się w linii pręta CA... Wielkie dzięki za pomoc. Dzisiaj już nie mam czasu ale jutro rozwiążę te zadanie i jakbym mial jeszcze jakiś problem to dam znać. Jeszcze raz wielkie dzięki.
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Wyznacz reakcje podporowe[28]  tygrysiion  0
 Reakcje w podporze, siła naciągu cięgna. Pręt przegubowo  malinko13  1
 Projekt, układ przestrzenny, Reakcje w miejscach podparcia.  xfighter93  1
 Reakcje dynamiczne w mechanizmie .  cubeaim  0
 Belka - reakcje, siły tnące, momenty gnące  domka121  2
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl