szukanie zaawansowane
 [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna
PostNapisane: 30 sty 2011, o 12:13 
Użytkownik

Posty: 1
Lokalizacja: PL
Witam,
Mógłby mi ktoś pomóc gdzie na necie moge znaleźć materiały dotyczace oblicznia reakcji na belkach, momentów i wykresów na koniec?
tzn. potrzebuje jakiś przykładów gdzie jest to wytłumaczone od pcozątku do końca, gdzie i czemu coś np zmienia się na minus..
Ostatecznie jakiej książki mam szukać? O mechanice ogólnej? Jakiś autor?

Chodzi mi tu o takie najprostsze belki, sa dwie podpory i belka :D

Pozdrawiam.
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 30 sty 2011, o 13:35 
Użytkownik
Avatar użytkownika

Posty: 1043
Lokalizacja: Białystok|Warszawa
Marek Bijak-Żochowski
Mechanika materiałów i konstrukcji tom 1
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 31 sty 2011, o 15:11 
Użytkownik

Posty: 6264
Lokalizacja: Staszów
Prawdopodobnie rzecz idzie o przypadki, kiedy obliczona reakcja ma znak 'minus'. Ten znak jest konsekwencja tego, że przyjmując do obliczeń dodatni, zgodny z dodatnim zwrotem osi y-y, zwrot reakcji w rzeczywistoci jest on przeciwny do tak przyjętego. Moduł wektora reakcji jest obliczony poprawnie, tylko jej zwrot trzeba zmienić na przeciwny niż ten przyjęty.
Podobnie rzecz ma sie z momentem w utwierdzeniu belki, słupa ramy. Przyjmujemy wstępnie że jest on zgodnie zegarowy. Z obliczeń wynika że ma znak minus. Zatem w rzeczywistości jest przeciwnie kręcący. Zmienić więc trzeba jego zwrot na przeciwny.
Tak jest przy rozwizywaniu belki czy ramy z równań równowagi statycznej, uważanych tu za nieodkształcalne, absolutnie sztywne.
Inaczej zaś jest ze znakami siły poprzecznej 'T' i momentu zginającego belkę. Tu obowiązuje inna konwencja, umowa. I tak, siłę poptrzeczną T uważamy za dodatnią jeżeli w myślowo wyciętym dwoma poprzecznymi przekrojami odcinku belki siła z jego lewej strony chciałaby ten plasterek belki obracać zgodnie-zegarowo- w prawo. Moment gnący uważamy za dodatni jeżeli stara się wyginac belkę wypukłościa do dołu. I na wykresach siły poprzecznej, czy momentu zginającego je rysyjemy. Dodatnie odkładamy nad osią x-x, ujemne pod osią. Ale do określania siły poprzecznej T i momentu gnącego Mg, belka jest rozwiążana, znane są reakcje podporowe i momenty utwierdzenia Mu.
W.Kr.
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 zad z mechaniki (studia)  Martinsgall  1
 Oblicz reakcje w miejscach podparcia  subarczyk  1
 Wyznacz reakcje podporowe[28]  tygrysiion  0
 Linia ugięcia belki - zadanie 3  arkamus  2
 Problem z dobraniem przekroju belki.  MarJak  4
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl