szukanie zaawansowane
 [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna
PostNapisane: 29 sty 2011, o 12:41 
Użytkownik

Posty: 1
Lokalizacja: Katowice
Mam problem z dwoma zadaniami. Starałem się rozwiązać je sam, niestety bez skutku. Byłbym wdzięczny za rozwiązanie ich lub jakąkolwiek pomoc w rozwiązaniu ich przeze mnie.

Zad I. Poziomy wał pędniany, na którym są osadzone dwa koła pasowe C i D, może obracać się w łożyskach A i B. Promienie kół są r_{1}=20cm, r_{2}=25cm, odstęp kół od łożysk a=b=50cm, a odległość między kołami c=100cm. Siły w gałęziach pasa nałożonego na koło C są skierowane poziomo i mają wartości T_{1} i T_{2}, przy czym T_{1}=2t_{1}=500kG, a siły pasa nałożonego na koło D tworzą z pionem alpha=30^{o} i mają wartości T_{2} i t_{2}, przy czym T_{2}=2t_{2}. Wyznaczyć siły T_{2} i t_{2} dla położenia równowagi oraz reakcje łożysk spowodowane siłami w pasach.
Obrazek


Zad II. Parowóz o ciężarze Q=180T przejeżdża przez most z prędkością 72km/h. W chwili gdy parowóz znajduje się w środku mostu, ugięcie mostu wynosi h=0,1m. Obliczyć dodatkową siłę oddziałującą na most w tejże chwili przyjmując, że most rozpatrujemy jako pozbawioną masy jedno przęsłową belkę o stałym przekroju i o długości L=100m, z przegubowymi podpartymi końcami. Wymiary parowozu pomijamy.
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2019
Góra
Mężczyzna
PostNapisane: 29 sty 2011, o 16:52 
Użytkownik

Posty: 6187
Lokalizacja: Staszów
Wał na odcinku CD przenosi moment skręcający z koła C na koło D stałej wartości równej iloczynowi różnicy sił T i t na kole C. Zatem Mc = MD = r(T-t) na drugim kole. Stosunet T:t pozwala na określenie tych sił na drugim kole. Wypadkową siłę na drugim kole można rozłożyć na składowe odpowiednio zorientowane, poziomą i pionową. Składowe reakcji w łożyskach-podporach obliczyć wg znanych zasad w dwu płaszczyznach, tu wzajemnie prostopadłych i dla znalezienia ich wypadkowych złożyć je np. wg zasady równoległoboku ( geometrycznie) lub stosując tw. Pitagorasa.

Parowóz w czasie przejazdu przez most działa na niego siłą ciężaru i siłą przyłożoną do szyn, a tę można określić z zasady zachowania pędu. Należy nie zapomnieć o tym, że siła przyłożona do szyn będzie działać na podpory na ramieniu równym strzałce ugięcia przęsła mostu.

W.Kr.
Góra
Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Na wale osadzone sa cztery koła.....  Czjubon  0
 Wytrzymałość Materiałów - siły w prętach  medley07  7
 Wyznaczenie siły w pręcie  brelok  6
 Przesunięcie siły na belce gerberowskiej  gorrd  1
 siły reakcji  mat9876  8
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl