szukanie zaawansowane
 [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Mężczyzna
PostNapisane: 13 lut 2009, o 17:56 
Gość Specjalny
Avatar użytkownika

Posty: 1495
Lokalizacja: Kraków
Regulamin Kompendium


W Kompendium podobnie jak na całym forum obowiązuje Regulamin Forum Matematyka.pl. Dodatkowo ze względu na specjalny charakter Kompendium, użytkownicy są zobowiązani do przestrzegania poniższych zasad:


I Estetyka


Tematy powstałe w Kompendium służą przede wszystkim celom dydaktycznym, powinny być zatem napisane bardzo starannie. Szczególnie należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

1. Poprawność językowa
- absolutnie niezbędne jest przestrzeganie zasad ortografii, a także pamiętanie o interpunkcji
- stosowany język powinien być oficjalny, kolokwializmy nie licują z tym działem, można sobie wyobrażać, że piszemy artykuł do czasopisma naukowego czyli np. nie używamy emotikonów oraz uważamy, aby nie robić literówek

2. Przejrzystość zapisu
- stosowanie odstępów między tekstem oraz wyrażeniami matematycznymi, a także między wyrażeniami między sobą (np. nie należy pisać kolejnego przekształcenia tuż pod poprzednim, a zrobić linię odstępu)

3. Dodatkowe formatowanie
- główne punkty powinny być wycentrowane bądź w inny sposób uwypuklone
- na zwiększenie atrakcyjności artykułu istotny wpływ ma także umiarkowane stosowanie kolorów, warto o tym pamiętać próbując poprawić czytelność/jakość zapisu


II Poprawność merytoryczna


1. Pisząc artykuł autor powinnien znać zagadnienie w stopniu bardzo dobrym. Każdemu się może zdarzyć popełnić błąd, jednak temat należy omawiać w sposób rzetelny i solidny. W razie wątpliwości doradzić się innych osób. W przypadku zauważenia nieprawidłowości, autor jest zobowiązany do poprawy tematu.

2. Ze względu, iż na forum są użytkownicy na najróżniejszym poziomie zdobywania wiedzy, to mile widziane są artykuły dotyczące nie tylko matematyki wyższej ale także jej podstaw tj. rzeczy potrzebnych dla młodszych osób (gimnazjum, liceum).

3. Każda formuła matematyczna powinna być zapisana z użyciem technicznych możliwości forum, na które się składa przede wszystkim \LaTeX.


III Uwagi ogólne


1. Temat powinien dawać czytelnikowi pewien obraz poruszanego zagadnienia zatem nie może być on zbyt krótki.

2. Artykuły w kompendium są intelektualną własnością autorów.

3. W przypadku stwierdzenia niezgodności artykułu z regulaminem może on być w zależności od stopnia niezgodności: usunięty, lekko poprawiony, bądź autor może zostać zobowiązany do poprawy.

4. Tematy w kompendium niekoniecznie są blokowane jednak zabronione jest prowadzenie w nich dyskusji. W razie zauważenia merytorycznego błędu (bądź w celu przekazania jakiejkolwiek uwagi) najlepiej napisać prywatną wiadomość do autora artykułu. W przypadku większych wątpliwości bądź chęci uzupełnienia tematu można dopisać w temacie nowy post jednak zgodnie z wolą autora włączy on jego treść do swojego artykułu bądź zostanie ów post po prostu usunięty (po wyjaśnieniu powstałych wątpliwości).

5. W celu ułatwienia pisania artykułów do kompendium powstały szablony, które można wykorzystać w swoim temacie. Można je dokładnie skopiować do swojego tematu, bądź dowolnie zmieniać wedle własnego gustu. Ważne aby po zastosowanych zmianach artykuł spełniał wymogi Regulaminu Kompendium.
Uniwersytet Wrocławski Instytut Matematyczny - rekrutacja 2019
Góra
Utwórz nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 


 Zobacz podobne tematy
 Tytuł tematu   Autor   Odpowiedzi 
 Nowy dział w kompendium - Poczekalnia  scyth  19
 Kompendium matematyczne od A do Z  Kamil_mat94  2
 
Atom [Regulamin Forum] [Instrukcja LaTeX-a] [Poradnik] [F.A.Q.] [Reklama] [Kontakt]
Copyright (C) Karpatka.pl