[Funkcje][Planimetria] kwadrat

Zadania z kółek matematycznych lub obozów przygotowujących do OM. Problemy z minionych olimpiad i konkursów matematycznych.
Regulamin forum
Wszystkie tematy znajdujące się w tym dziale powinny być tagowane tj. posiadać przedrostek postaci [Nierówności], [Planimetria], itp.. Temat może posiadać wiele różnych tagów. Nazwa tematu nie może składać się z samych tagów.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13377
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3425 razy
Pomógł: 809 razy

[Funkcje][Planimetria] kwadrat

Post autor: mol_ksiazkowy »

Dać przykład ..lub wykazać nieistnienie.... takiego przekształcenia f kwadratu w siebie, nie będacego izometria, lecz majacego własnosc- gdy X i Y sa od siebie odległe o 1, to f(X) i f(Y) także..
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1862
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

[Funkcje][Planimetria] kwadrat

Post autor: xiikzodz »

Jakie zalozenia nt. dlugosci boku kwadratu?

Jesli przekatna kwadratu ma dlugosc mniejsza od 2, to przykladem takiego przeksztalcenia moze byc poslanie srodka kwadratu w dowolny inny punkt i zostawienie wszystkich pozostalych punktoiw w spokoju.

Jesli ten kwadrat odpowiednio duzy, to latwo pokazac, ze wierzcholki musza przejsc na wierzcholki i potem jakos wykombinowac, ze to musi byc izometria.

Dlugosc boku ma wiec znaczenie.
ODPOWIEDZ